درخواست کویت از جامعه جهانی برای تامین امنیت دریانوردی

کویت بر رعایت کنوانسیون 1982 سازمان ملل برای حقوق دریانوردی و کنوانسیون 2000 سازمان ملل علیه جرایم سازمان‌یافته فراملی تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پس از حملات پی در پی به کشتی‌های تجاری و نفتکش در خاورمیانه، کویت «نگرانی عمیق» خود را درباره امنیت دریانوردی در منطقه اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری «نشنال نیوز» امارات متحده عربی، دولت کویت آماده همکاری با جامعه جهانی «برای حفظ ایمنی و امنیت مسیرهای دریایی و اطمینان از حرکت بدون مانع کشتی‌ها در مسیرهای تجاری جهانی است.»

دولت کویت طی بیانیه‌ای از جامعه جهانی خواسته تا به کنوانسیون‌ها و معاهدات مربوط به دریانوردی، به ویژه «کنوانسیون سال 1982 سازمان ملل متحد برای حقوق دریانوردی» و «کنوانسیون سال 2000 سازمان ملل متحد علیه جرایم سازمان‌یافته فراملی» پای‌بند باشد.

کویت اعلام کرد با بیانیه اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد که خواستار حفظ امنیت مسیرهای کشتیرانی منطقه و استفاده قانونی از اقیانوس‌هاست، همسویی دارد. بیانیه دولت کویت بر لزوم رعایت قوانین بین‌المللی مربوط به حفاظت از مسیرهای دریایی که «مایه حیات اقتصادی و امنیت جهانی» هستند، تاکید کرد.

به گزارش «نشنال نیوز»، تاکنون هیچ‌کس مسئولیت حمله پهپادی انتحاری 29 ژوئیه به نفتکش اسرائیلی «مرسر استریت» در دریای عرب را نپذیرفته است. اما واشینگتن و هفت کشور صنعتی بزرگ موسوم به «گروه هفت» تهران را به انجام این حمله مرگبار متهم کردند.

فرماندهی مرکزی آمریکا اخیرا اعلام کرد شواهد قابل توجهی جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل کرده است مبنی بر اینکه «یک پهپاد ایرانی مملو از مواد منفجره جنگی» این نفتکش اسرائیلی را هدف قرار داده است.

بر همین اساس، «گروه هفت» در بیانیه‌ای که پس از اجلاس شورای امنیت در این بار صادر کرد گفت: «رفتارهای خشونت‌آمیز ایران در کنار حمایت از نیروهای نیابتی و بازیگران مسلح غیردولتی، صلح و امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند. ما از ایران می‌خواهیم تا همه فعالیت‌های مغایر با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را متوقف کند؛ و از همه طرف‌ها می‌خواهیم تا در تقویت صلح و ثبات در منطقه نقش سازنده ایفا کنند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم