آمریکا و اسرائیل به‌دنبال «طرح جایگزین» در صورت عدم احیای برجام

مقام ارشد اسرائیلی به «اکسیوس»: «وقتی ما می‌گوییم بازگشت به توافق هسته‌ای 2015 اشتباه است، همان موضع دولت نتانیاهو را تکرار نمی‌کنیم، و رویکرد خودمان را داریم.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در حالی که مذاکرات وین میان ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای توافق هسته‌ای برجام با پایان عمر دولت حسن روحانی تعلیق شده و تعیین زمان ازسرگیری دور هفتم این مذاکرات به روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی موکول شده است، نگرانی‌ها از عدم بازگشت ایران به توافق هسته‌ای 2015، آمریکا و اسرائیل را به تکاپو انداخته تا جهت تدوین طرحی جایگزین راهبردی مشترک اتخاذ کنند.

به گزارش خبرگزاری «اَکسیوس»، نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، چهارشنبه، 11 اوت، طی جلسه‌‌ای با ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات خارجی ایالات متحده «سیا» اعلام کرد که آمریکا و اسرائیل باید «راهبردی مشترک» برای سناریویی تهیه کنند که در آن ایران به توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» بازنمی‌گردد.

این راهبرد مشترک پس از آن اتخاذ شده که ارزیابی‌های سازمان‌های اطلاعاتی، وزارت خارجه، و دیگر نهادهای امنیت ملی اسرائیل به این نتیجه رسیده که پس از به قدرت رسیدن ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری «تندرو»ی ایران، احتمال بازگشت تهران به توافق هسته‌ای کاهش یافته است.

از آنجایی که مذاکرات وین برای احیای برجام تا روی کار آمدن دولت جدید در ایران به حالت تعلیق درآمده، در این شرایط، دولت اسرائیل نگران آن است که ایالات متحده و دیگر قدرت‌های غربی به پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران «واکنش سخت» نشان ندهند.

به گفته «اکسیوس»، این موضوع محور مذاکرات برنز با بنت و چند مقام دیگر از جمله اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری، بنی گانتز وزیر دفاع، و دیوید برنیع، مدیر سازمان اطلاعات خارجی اسرائیل «موساد» بود.
مقامات اسرائیلی این دیدار را مقدمه‌ای بر ملاقات پیش روی نخست وزیر اسرائیل با رئیس‌جمهوری آمریکا در واشینگتن که برای اواخر ماه جاری برنامه‌ریزی شده است، دانستند.

در دیدار چهارشنبه، بنت ارزیابی و سیاست خود در قبال ایران را به رئیس سازمان اطلاعات خارجی آمریکا ارائه کرد. مقامات اسرائیلی می‌گویند برداشت‌‌شان این است که برنز هم درباره بازگشت ایران به برجام و پایبندی کامل آن به توافق هسته‌ای تردید دارد.

یک مقام ارشد اسرائیلی به «اکسیوس» گفت: «برای نخست وزیر مهم بود این نکته را روشن کند، که وقتی ما می‌گوییم بازگشت به توافق هسته‌ای 2015 اشتباه است، همان موضع دولت نتانیاهو را تکرار نمی‌کنیم، و رویکرد خودمان را داریم.»

از سویی یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل هم گفت: «من هوادار توافق هسته‌ای 2015 نیستم، ولی هیچ طرح جایگزینی [برای زمانی که ایران از بازگشت به برجام سر باز زند] هم نمی‌بینم. در این‌باره ما پشت پرده با آمریکا و متحدان اروپایی خود در حال رایزنی هستیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم