.
.
.

کشته‌شدن 640 کودک‌ سرباز در 6 ماه نخست سال جاری در یمن

اولین گزارش سازمان حقوق بشری یمن «میون» با عنوان «کودکان بدون تفنگ» درباره به سربازی گرفتن کودکان توسط حوثی‌ها و کشته‌شدن آنها در جنگ یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک سازمان حقوق بشری یمن، از کشته‌شدن 640 کودک در شش ماه نخست سال جاری که توسط شبه‌نظامیان تروریست حوثی به خدمت گرفته شده بودند، خبر داد.

سازمان حقوق بشر و توسعه یمن «میون» دوشنبه 9 اوت، در اولین گزارش خود با عنوان «کودکان بدون تفنگ »، با اعلام کشته شدن 640 کودک یمنی به سربازی گرفته شده توسط حوثی‌ها در دوره 6 ماهه نخست سال جاری، گفت که این قربانیان بین 13 تا 17 سال سن داشتند.

بنا به این گزارش این تعداد کودکان کشته‌شده توسط شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران برای شرکت در جنگ جذب شده بودند که از جمله آنها 13 کودک بودند که در ستاد تبلیغات نظامی حوثی‌ها فعالیت می‌کردند که همگی آنها در مراسمی علنی تشییع و به خاک سپرده شده‌اند.

این سازمان حقوق بشری یمنی با استناد به اطلاعات بیمارستان‌های صنعا، پایتخت، و استان‌های تحت کنترل حوثی‌ها و همچنین آمار موسسه مراقبت از زخمیان، تعداد مجروحان کودک را 340 نفر تخمین زده است.

به گفته این سازمان حقوق بشری این تعداد از کودکان کشته‌شده نشانگر«کشتار هولناک کودکان در این استان‌ها بطور خاص و در یمن به طور کلی است.»

بر اساس این گزارش، استان‌های صنعا، ذمار و حجه با آمار 333 کودک قربانی در 6 ماهه نخست سال جاری میلادی از مجموع 15 استان تحت نظارت، بیشترین تعداد قربانیان کودک سرباز را به خود اختصاص داده‌اند.

این در حالی است که تعداد زخمی‌ها 3400 کودک تخمین زده می‌شود. آمار فوق بر اساس اطلاعات بیمارستان‌های پایتخت واستان‌های تحت کنترل شبه‌نظامیان حوثی است، که این به غیر از کشته‌شدگانی است که نام آنها جایی اعلام نشده است.

این سازمان در گزارش خود نشان داد که تعداد سربازان کودک قربانی از استان صعده، در مقایسه با کودکان قربانی این استان در سال 2020 کاهش یافته و به رتبه ششم از میان این 15 استان تنزل یافته است.

در این گزارش همچنین فهرستی از رهبران گروه حوثی که در جنایت جذب و بکارگیری کودکان در جنگ مشارکت دارند تهیه شده است.

بنا به گزارش این سازمان حقوق بشری، نقش داشتن 125 تن از رهبران حوثی در جذب کودکان سرباز در یمن محرز شده است. در مقدمه این لیست از رهبران حوثی نام‌هایی نظیر «یحیی بدرالدین الحوثی، محمد علی الحوثی، محمد بدرالدین الحوثی، عبدالکریم امیرالدین الحوثی، عبدالمجید الحوثی، احمد درهم المویدی، احمد محمد حمید، عبدالحسین طاووس و ضیف الله رسام» قرار دارند.

این سازمان همچنین اسامی 22 سازمان دیگر که در جذب کودکان در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها مشارکت دارند، را افشا کرد. بنا به این گزارش گروه حوثی از میان قربانیانی که در شش ماه نخست امسال کشته شده‌اند به تعدد 155 كودک قربانی درجه‌های نظامی از سرهنگ تا ستوان دوم، اعطا کرده‌اند.

در این گزارش آمده است که «حوثی‌ها با برگزاری دوره‌های آموزشی، فرهنگی، حضور در مدارس و دانشگاهها، مساجد ، فعالیت‌های تابستانه و یتیم خانه‌ها و همچنین الزام شورای عالی مدیریت و هماهنگی امور بشردوستانه برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به آنها ، کودکان را به خدمت می گیرند و به طور مشروط به خانواده‌های واجد شرایط در ازای به سربازی گرفتن فرزندان‌شان از منبع کمک‌های انسان دوستانه، کمک‌هایی ارائه می‌دهند.»

بنا به این گزارش حوثی‌ها کودکان سرباز را به انجام وظایفی مانند نبرد مستقیم، حمل و نقل، شناسایی و جمع آوری اطلاعات، مین گذاری، رانندگی با اتومبیل و موتورسیکلت، ساختن استحکامات و سنگرها، همراهی رهبران و سرپرستان و همچنین کار در ایست‌های بازرسی وادار می‌کنند. كه این فعالیت‌های خطرناک در میدان جنگ موجب مرگ، اسارت یا معلولیت دائمی این کودکان سرباز یمنی مى‌شود.

عبده‌ علی الحذیفی، رئیس سازمان حقوق و توسعه یمن «میون»، تأکید کرد که کودکان یمنی ضعیف‌ترین قشر جامعه این کشور جنگ‌زده هستند و در اثر ادامه جنگ بهای سنگینی متحمل می‌شوند.

او در ادامه با اشاره به متلاشی شدن خانواده‌ها، ترک تحصیل، گسترش کودکان کار و سایر پدیده‌ها به عنوان تبعات خطرناک جنگ علیه کودکان یمن، میدان جنگ را محیطی برای ارتکاب فجیع‌ترین جنایت‌ها علیه کودکان در این کشور دانست.

در این گزارش موثق، سازمان حقوق و توسعه یمن «میون» درباره کودکان سرباز قربانی در یمن توصیه‌هایی را برای اعمال فشارهای بیشتر جامعه بین‌المللی علیه احزاب و گروههای شبه‌نظامی یمنی نقض کننده حقوق کودکان ارائه داده است. همچنین برای ارجاع پرونده سربازگیری کودکان به دیوان کیفری بین المللی توصیه شده است.