.
.
.

آمادگی اسرائیل برای حمله به اهداف حیاتی در لبنان

در راستای فشار بر حزب‌الله، إسرائيل برای حمله به اهدافی حساس از جمله زیرساخت‌های حیاتی در لبنان اعلام آمادگی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی حوادث اخیر در حالی که اطلاعات وارده حاکی از آماده‌باش کامل نیروهای اسرائیلی در مرز با لبنان بود، با اين وجود اما دولت اسرائيل اما اعلام کرده که قصد گسترش عملیات‌های نظامی علیه ایران یا نیروهای وابسته به آن را ندارد.

تصمیم به حفظ خویشتن‌داری در برابر ایران و عدم آغاز جنگ گسترده‌‌تر علیه حزب‌الله لبنان در شرایطی اتخاذ می‌شود که ایالات متحده و ایران برای از سرگیری دور هفتم از مذاکرات وین جهت احیای توافق هسته‌ای تلاش می‌کنند.

این در حالی است که منابع دولتی اسرائیل تاکید می‌کنند که تصمیم به عدم پاسخ نظامی به حزب‌الله یا اهداف ایرانی، در داخل این کشور اتخاذ شده و نتیجه فشار خارجی از سوی واشنگتن نیست.

با این وجود، یک منبع امنیتی اسرائیلی موقتی بودن این وضعیت را تأیید و خاطرنشان کرد که بر اساس آنچه که در وب سایت "Breaking Defence" گزارش شده، اقدام واقعی اسرائیل تنها به تعویق می‌افتد.

حزب‌ الله لبنان
حزب‌ الله لبنان

حمله به اهداف حساس

منابع متعددی به این سایت فاش کردند که اسرائیل فهرستی از اهداف حساس در لبنان از جمله زیرساخت‌های حیاتی این کشور را آماده کرده تا در صورت وقوع حمله و نابودی آنها تبعات ناشی از آن باعث وارد آمدن فشارهای سیاسی بر حزب‌الله شود.

به گفته این منابع اسرائیلی اگر شبه‌نظامیان حزب‌الله مورد حمایت ایران دست به حملات موشکی جدیدی علیه اسرائیل بزنند، این فهرست اهداف به سرعت هدف قرار خواهند گرفت.

این در حالی است که بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل جمعه گذشته به حزب‌الله، ارتش و دولت لبنان توصیه کرد «ما را نیازمایید.»
گانتز در گفت‌وگویی تلویزیونی افزود که اوضاع در لبنان هولناک است و «ما می‌توانیم وضعيت را وخیم‌تر کنیم.»

حزب‌ الله
حزب‌ الله

«با ما درگیر نشوید»

گانتز با بیان این‌که تل آویو هیچ چشم داشتی بر لبنان ندارد، تاکید کرد که کشورش پاسخ آرامش را با آرامش می‌دهد. او همچنین افزود: «ما اجازه نمی‌دهیم حزب‌الله ما را با اقدامات بیهوده به بازی بگیرد و آنها این را می‌دانند.»

شایان ذکر است که نیروی هوایی اسرائیل پنجشنبه گذشته در واکنش به موشک‌پراکنی‌های حزب‌الله اهدافی را در لبنان بمباران کرد.
از سویی شبه‌نظامیان حزب‌الله با اذعان به شلیک بیش از 15 فروند موشک به سوی اسرائیل، گفتند که این عملیات در پاسخ به حملات توپخانه‌ای تل‌‌آویو به جنوب لبنان انجام شده است.