نیروهای بریتانیایی برای تعقیب مهاجمان «مرسر استريت» وارد یمن شدند

روزنامه «دیلی اکسپرس» تایید کرد 40 سرباز بریتانیایی وارد فرودگاه الغیضه در استان المهره شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

روزنامه بریتانیایی «دیلی اکسپرس»، یک‌شنبه گفت که یگان‌هایی از نیروهای ویژه بریتانیا وارد یمن شده تا مهاجمان به نفتکش «مرسر استریت» را تعقیب کنند.

نفتکش اسرائیلی 29 ژوئیه، در دریای عرب با پهپاد مورد حمله قرار گرفت که طی آن دو پرسنل تبعه بریتانیا و رومانی این نفتکش کشته شدند.

Advertisement

این روزنامه بریتانیایی اعلام کرد که یک تیم 40 نفره شنبه به فرودگاه الغیضه در استان المهره یمن وارد شدند.

دیلی اکسپرس با اشاره به این که «حوثی‌ها در حمله به مرسر استریت نقش داشته‌اند»، ادامه داده که «نیروهای بریتانیایی در تلاش هستند برای پیگرد مهاجمان نفتکش مذکور از برخی ساکنان محلی استفاده کنند.»

این روزنامه گزارش داد که تیم بریتانیایی که وارد یمن شده شامل «یگان تخصصی جنگ الکترونیکی» است. به گفته این روزنامه، نیروهای بریتانیایی با نیروهای ویژه آمریکایی حاضر در منطقه همکاری خواهند کرد.

اسرائیل، آمریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا و چندین کشور غربی دیگر ایران را در حمله به نفتکش مرسر استریت متهم کرده‌اند.

آسیب به نفتکش مرسر استریت
آسیب به نفتکش مرسر استریت

این در حالی است که جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی، یکشنبه گفت که «اتحادیه اروپا به شدت حمله غیرقانونی به کشتی تجاری مرسر استریت در سواحل عمان را محکوم می‌کند.»

بورل در بیانیه‌ای که توسط وبگاه شورای اتحادیه اروپا منتشر شده، افزود: «این حمله هیچ توجیهی ندارد.»

او خاطرنشان کرد: «همه شواهد موجود بر نقش ایران در این حمله تاکید دارند.» وی ادامه داد: «چنین اقدامات خودسرانه و گستاخانه علیه حقوق بین‌الملل و تهدیدکننده صلح جهانی غیرقابل قبول است و باید متوقف شود. آزادی دریانوردی باید مطابق قوانین بین‌المللی تضمین شود.»

پیش از این، نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائيل گفته بود که «ایران خطری آشکار برای ثبات منطقه است واین کشور نمی‌تواند بدون پرداخت هزینه به رفتارهای خصمانه خود ادامه بدهد.»

بنت همچنین از گزارش «سنتکام»، فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا درباره نقش مستقیم ایران در حمله به نفتکش مرسر استریت استقبال کرد.

نخست‌وزیر اسرائیل تاکید کرد: «ایران عامل این حمله تروریستی بوده اما کماکان در نهایت بزدلی از پذیرش مسئولیت آن طفره می‌رود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم