عراق: قطع آب دو رودخانه از سوی ایران بر کیفیت آب شط‌العرب تاثیر گذاشت

عراق بر پیگیری سهم آب خود از طریق نهادهای بین‌المللی تاکید کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مهدی رشید الحمدانی، وزیر منابع آب عراق تاکید کرد که قطع آب دو رودخانه از سوی ایران بر کیفیت آب شط‌العرب تاثیر منفی گذاشت که چنین شرایطی نیاز به تلاش دیپلماتیک بین‌المللی برای پیگیری سهم آب عراق از رودخانه‌های مشترک را ضروری کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، وزارت منابع آب عراق یک‌شنبه 17 مرداد با انتشار بیانیه‌ای آورده: «الحمدانی، وزیر منابع آب عراق در دیدار با نزار خیرالله، معاون وزیر خارجه و با حضور مدیر برنامه‌ریزی وزارت آب در مورد ضرورت گفت‌وگو با کشورهای همسایه درباره سهم آب عراق از رودخانه‌های مشترک تبادل نظر کرده و بر اجرای پروتکل مشترک میان عراق و ترکیه دریاره بحث آب تاکید داشتند.»

Advertisement

وزیر منابع آب عراق همچنین بر گفت‌وگو با ایران پیرامون سهم هر کشور از آب رودخانه‌های مشترک در شرایط سخت کم‌آبی و خشکسالی کنونی در منطقه تاکید کرد.

این وزیر عراقی افزود که «قطع آب دو رودخانه سیروان و کارون از سوی ایران باعث کم آبی شدید در استان دیاله و کاهش کیفیت آب شط‌العرب شده است.»

وی همچنین خواستار تحرک دیپلماتیک و استفاده از نهادهای بین‌المللی برای کسب سهم آب عراق از کشورهای همسایه شد.

گفتنی است که ایران اخیرا شاهد اعتراضات گسترده در استان خوزستان درباره کم آبی و قطع حقابه کشاورزی و تالاب‌ها در این استان بود که به کشته شدن حداقل 9 نفر منجر شد.

با این که در استان خوزستان که هم مرز کشور عراق است، پنج رودخانه بزرگ جاری هستند اما سیاست‌های انتقال آب و سدسازی حکومت ایران به خشک شدن تالاب‌ها، بایر شدن زمین‌های کشاورزی و تلف شدن دام مردم این استان انجامیده است.

مواضع وزیر منابع آبی عراق نشان می‌دهد که سیاست‌های آبی جمهوری اسلامی از مرزهای ایران فراتر رفته و هم‌اکنون استان‌های مرزی عراق با ایران را نیز متاثر کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم