.
.
.

بنت: ایران باید هزینه رفتار خصمانه خود را بپردازد

به گفته نخست‌وزیر اسرائیل، ایران تهدیدی برای ثبات منطقه بوده و کشتیرانی بین‌المللی را تهدید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، اظهار داشت که ایران خطری جدی برای ثبات منطقه است و افزود که جمهوری اسلامی باید هزینه رفتارهای خصمانه خود را بپردازد.

نخست‌وزیر اسرائیل یک‌شنبه 17 مرداد در نشست کابینه از گزارش «سنتکوم»، فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در تاکید بر نقش مستقیم ایران در حمله به نفتکش «مرسر استریت» استقبال کرد.

بنت همچنین به انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران اشاره کرد و گفت: «چند روز پیش مراسم انتصاب فردی به نام رئیسی، معروف به قصاب تهران انجام شد که شخصی شرور و سخت تندرو است.»

او ادامه داد: «ایران در مدت اخیر رفتار خصمانه خود را از زمین و هوا و دریا در خاورمیانه افزایش داده است. آنها پیشتر یک هواپیمای مسافربری را سرنگون کردند و اخیرا به یک کشتی غیر نظامی هجوم بردند و دو پرسنل با تبعه خارجی این کشتی را کشتند. آنها به رفتارهای تروریستی در آبراه‌های بین‌المللی اقدام می‌کنند.»

نخست‌وزیر اسرائیل افزود: «ایران خطری جدی برای ثبات منطقه و امنیت بین‌المللی است و جهان نباید مقابل چنین رژیمی کوتاه بیاید.»

وی تاکید کرد: «مقامات ایرانی باید درک کنند که نمی‌توان به چنین رفتاری بدون پرداخت هزینه آن ادامه داد.»

بنت در رابطه با لبنان نیز گفت: «ایران و حزب‌الله می‌خواهند دولت لبنان را درگیر جنگ کنند، دولت لبنان باید مسئولیت آن‌چه در جنوب کشورشان در حال رخ‌دادن است را بپذیرند.»

اظهارات نخست اسرائیل دو روز پس از شلیک چند موشک حزب‌الله از جنوب لبنان به سوی اسرائیل بیان شده است.

بنت در جلسه هفتگی کابینه دولت اسرائیل گفت: «مردم لبنان نسبت به رفتار حزب‌الله و نفوذ ایران در کشورشان کاملا آگاه شدند و به‌رغم فشارهای اقتصادی و بحران سیاسی، به‌شدت مخالف سیاست‌های حزب‌الله و دخالت‌های ایران با هدف ایجاد درگیری میان اسرائیل و لبنان هستند.»

او افزود: «دولت و ارتش لبنان باید مسئولیت آن‌چه در حیاط خلوت آنها می‌گذرد را بپذیرند. برای ما فرقی ندارد چه عناصری موشک شلیک می‌کنند، خواه افراد خودسر سازمانی فلسطینی باشند یا گروه‌های ستیزه‌جوی دیگر. دولت اسرائیل شلیک موشک به خاک خود را قبول نمی‌کند.»

ارتش مانع شود

از سوی دیگر «بشاره پطرس الراعی»، رهبر مارونی‌ها، از ارتش لبنان خواست جلوی پرتاب موشک از خاک این کشور را بگیرد.

الراعی گفت: «ما از ارتش می‌خواهيم مانع پرتاب موشک از خاک لبنان شود، زيرا ما از جنگ و ویرانی خسته شده‌ايم.»

او افزود: «لبنان تصمیم به جنگ با اسرائیل نگرفته و نمی‌خواهیم کشورمان درگیر اقدامات نظامی با این کشور شود و سپس با واکنش آنها روبرو شویم.»

او ادامه داد: «ما در کنار مردم جنوب لبنان هستیم و تنش‌های امنیتی را محکوم می‌کنیم. ما می‌خواهیم به منطق نظامی‌گری پایان دهیم و منطق صلح را جایگزین کنیم.»

رهبر مارونی‌ها همچنین نقض ‌آتش‌بس از سوی اسرائیل در مناطق مرزی را محکوم کرد و گفت: «لبنان با اسرائیل توافق صلح امضا نکرده، اما تصمیم نداریم با آنها وارد جنگ شویم و در نهایت به آتش‌بس پایبند هستیم.»

گفتنی است اسرائیل روز جمعه منطقه «الوزانی» را هدف قرار داد. به‌دنبال حمله اسرائیل به «الوزانی» حزب‌الله لبنان نیز چند موشک به شمال خاک این کشور پرتاک کرد.

بر اساس برآوردهای اسرائیل، حزب‌الله لبنان بیش از 130 هزار موشک در اختیار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم