.
.
.

ابراز نگرانی بریتانیا درباره موشک‌پرانی حزب‌الله لبنان به سوی اسرائيل

جیمز کلورلی خواستار کاهش فوری تنش‌ها در مرزهای اسرائیل و لبنان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جیمز کلورلی، وزیر مشاور در امور خاورمیانه و شمال آفریقای دولت بریتانیا، نگرانی کشورش درباره تنش‌های فزاینده اخیر و موشک‌پرانی‌ها از لبنان به سوی اسرائیل را ابراز داشت.

کلورلی جمعه، 6 اوت، در توییتی ضمن ابراز نگرانی درباره تنش‌های فزاینده اخیر در مرزهای لبنان و اسرائیل، نوشت که این حملات جان غیرنظامیان در هر کدام از لبنان و اسرائیل را به خطر می‌اندازد.

این مقام بریتانیایی در ادامه خواستار کاهش فوری تنش‌ها میان لبنان و اسرائیل شد.

شایان ذکر است جمعه، حزب‌الله لبنان بیش از 15 فروند موشک به سوی اسرائیل پرتاب کرد. این گروه شبه‌نظامی نیابتی ایران در لبنان ادعا کرد که این عملیات را در واکنش به بمباران‌های اسرائیل انجام داده است.

در مقابل جنگنده‌های اسرائیلی بر فراز لبنان به پرواز درآمده و اهدافی را در این کشور بمباران کردند.

ما را نیازمایید

به‌‌دنبال اذعان شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان، مبنی بر پرتاب 15 فروند موشک به سوی اسرائیل، بنی‌ گانتز، وزیر دفاع این کشور ضمن هشدار به حزب‌الله لبنان و ارتش و دولت این کشور، گفت:«به حزب‌الله و ارتش و دولت لبنان توصیه می‌کنیم ما را نیازمایند.»

بنی گانتز جمعه 6 اوت، در اظهاراتی به شبکه 12 اسرائیل گفت اوضاع لبنان هولناک است و«می‌توانیم آن را بدتر کنیم.»
وزیر دفاع اسرائیلی ضمن تاکید این‌که تل‌آویو منافعی در لبنان ندارد، تاکید کرد که کشورش جواب آتش‌بس را با آتش‌بس خواهد داد.

او همچنین هشدار داد «به حزب‌الله اجازه نمی‌دهیم علیه ماه دست به اقدامی بیهوده بزند و آنها از این آگاهند».

مایل به تنش‌آفرینی نیستیم.. اما

از سویی ارتش اسرائیل جمعه تاکید کرد که تل‌آویو مایل به تنش‌زایی در مرز با لبنان نیست اما برای این‌کار «آمادگی» دارد.

امنون شیلفر، سخنگوی ارتش اسرائیل به خبرنگاران گفت:«مایل به تنش‌افزایی تا جنگ تمام عیار نیستیم، اما بالطبع برای آن آمادگی داریم.» او همچنین افزود «آن‌چه لازم باشد را انجام خواهیم داد.»

شیفلر همچنین توضیح داد که 19 موشک از لبنان به سوی اسرائیل پرتاب شده است. او اما درباره خسارت‌های احتمالی این حمله جزئیاتی ارائه نداد.

از این تعداد موشک پرتاب شده 3 فروند در خاک لبنان سقوط کرد و 16 فروند دیگر آن از مرز گذشت که سامانه پدافند هوایی اسرائیل موفق به رهگیری و سرنگونی 10 فروند از آنها شد.

شکایت علیه اسرائیل

از سویی زینه عکر، وزیر خارجه لبنان جمعه پیامی به نمایندگی کشورش در سازمان ملل متحد فرستاد تا علیه اسرائیل و برای محکوم کردن بمباران خاک لبنان، شکایت کند.

شایان ذکر است که نیروی هوایی اسرائیل پنج‌شنبه اعلام کرد پس از چندین سال اولین حملات هوایی خود را علیه لبنان انجام داده است. به گفته نیروی هوایی اسرائیل بلافاصله پس از موشک‌پرانی حزب‌الله از جنوب لبنان، سکوهای پرتاب موشک را در این مناطق بمباران و منهدم کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم