وزیر خارجیه سعودی: سلطه‌جویی‌های حزب‌الله باعث مشکلات لبنان است

فیصل بن فرحان: ارائه هر نوع کمکی به لبنان در ابتدا به انجام اصلاحات در این کشور بستگی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی ضمن ابراز نگرانی درباره عدم دستیابی به نتایج ملموس در تحقیقات درباره انفجار بندر بیروت، گروه شبه نظامی حزب‌الله مورد حمایت ایران در لبنان را باعث بروز مشکلات این کشور عنوان کرد.

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی چهارشنبه 4 اوت در کنفرانس کشورهای کمک کننده به لبنان که از طریق فناوری ویدیو کنفرانس بنا به دعوت فرانسه و به سرپرستی سازمان ملل متحده برگزار شده است، تاکید کرد که «ارائه هر کمک‌هایی به لبنان در ابتدا به انجام اصلاحات در این کشور بستگی دارد.»

Advertisement

این کنفرانس سومین دور از کنفرانس کشورهای کمک کننده به لبنان است که بنا به دعوت فرانسه از زمان وقوع انفجار در بندر بیروت برگزار می‌شوند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا متعهد شد مبلغ 100 میلیون دلار کمک‌های انسانی اضافی به لبنان اختصاص دهد.

از طرفی ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد که در این کنفرانس بیش از 370 میلیون دلار از کمک‌ها با هدف برآورده کردن نیازهای انسانی در لبنان جمع‌‌آوری شده است.

وزیر خارجه سعودی اما ضمن تاکید بر همبستگی سعودی با مردم لبنان در هنگام بحران‌ها و چالش‌ها، گفت سعودی از اولین کشورهایی بود که پس از انفجار بیروت کمک‌هایی را به لبنان ارسال کرده‌اند.

او با اشاره به این‌که لبنان در تشکیل دولتی «فعال» با مشکلاتی مواجه است، همچنین افزود که پادشاهی سعودی همواره به کمک‌های خود برای بازسازی لبنان ادامه خواهد داد.

فیصل بن فرحان
فیصل بن فرحان

بن فرحان تاکید کرد که «پافشاری حزب‌الله برای تسلط بر حکومت لبنان دلیل اصلی مشکلات» در این کشور است.

او همچنین «درباره این‌که تا کنون روند تحقیقات درباره انفجار بیروت به نتایج ملموسی دست نیافته، ابراز نگرانی کرد.»

وزیر خارجه سعودی تاکید کرد که هر کمک‌هایی به دولت کنونی یا آینده لبنان «باید با توجه به انجام اصلاحات جدی و ملموس صورت گیرد و رسیدن کمک‌ها به افراد مستحق آن تضمین شود و در این راستا باید از هر ابزاری که فاسدان را بر سرنوشت لبنان مسلط می‌کند، اجتناب کرد.»

انفجار بندر بیروت در 4 اوت 2020 به وقوع پیوست. در این انفجار 214 نفر کشته شدند. مقامات لبنانی می‌گویند این انفجار ناشی از آتش گرفتن 2750 تن از ماده نیترات آمونیوم است که از سال 2014 در انبار شماره 12 این بندرگاه نگهداری می‌شد.

لبنان در 20 سال گذشته صحنه ترورهای سیاسی و انفجارهایی بوده که تحقیقات برای شناسایی عاملان آن به دلیل نفوذ خارجی، چنددستگی و فساد در ساختارهای سیاسی و سلطه‌جویی‌های گروه شبه‌نظامی حزب‌الله، هیچ‌گاه به نتیجه نرسیده و کشور را در لبه فروپاشی قرار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم