نتانیاهو: اسرائیل باید در قبال ایران از آمریکا استقلال عمل داشته باشد

نتانیاهو: دولت بایدن از حسن نیت اسرائیل برای «خنثی کردن حملات علیه ایران» استفاده خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق اسرائیل و رهبر مخالفان دولت فعلی، با انتقاد شدید از نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، بابت گردن گذاشتن به «سیاست بدون غافلگیری» در قبال آمریکا، گفت که دولت بایدن از حسن نیت اسرائیل برای «خنثی کردن حملات علیه ایران» استفاده خواهد کرد.

به گزارش «تایمز اسرائیل»، نتانیاهو که دوشنبه 2 آگوست 2021 در پارلمان اسرائیل سخنرانی می‌کرد، گفت: «اطلاعاتی که به آمریکا ارسال می‌شود، ممکن است به رسانه‌های جریان اصلی درز داده شود، و به این ترتیب عملیات ما [علیه ایران] خنثی شود. به همین دلیل است که من در طول دهه گذشته همیشه از خواست روسای جمهوری آمریکا مبنی بر مطلع کردن‌شان از اقدامات خود در قبال ایران سر باز زدم.»

Advertisement

به گفته نتانیاهو، مساله ایران یک «مساله وجودی» برای اسرائیل است، و طبیعی است که درباره آن غافلگیری‌هایی هم وجود داشته باشد. نخست وزیر سابق اسرائیل تاکید کرد که «دولت جدید، ما را به نوعی تحت‌الحمایه [آمریکا] کرده است، که وظیفه‌اش این است که مدام گزارش کار بدهد. اگر ما در این باره استقلال نداشته باشیم، اصلاً در هیچ موردی استقلال نداریم.»

اظهارات نتانیاهو پس از آن مطرح می‌شود که نخست وزیر اسرائیل او را به دلیل «رها کردن ویرانه» در پشت سر خود، از جمله در مورد مساله ایران، سرزنش کرد. نفتالی بنت در این باره گفته بود: «ایرانی در پیشرفته‌ترین مرحله برنامه هسته‌ای‌اش میراثی است که [از دولت قبلی] برای ما مانده است. اما ما می‌دانیم چگونه با این قضیه برخورد کنیم.»

از طرف دیگر، یک منبع نزدیک به بنت، سه‌شنبه 3 آگوست 2021 به «جروزالم پست» گفت که به‌رغم برنامه‌ریزی‌های قبلی برای دیدار نخست وزیر اسرائیل و رئیس‌جمهوری آمریکا در واشینگتن، بعید است که اولین دیدار این دو طی ماه جاری انجام شود.

در عوض اِیال هولاتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل، دوشنبه با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در واشینگتن ملاقات کرد. به گفته منبع نزدیک به نخست وزیر اسرائیل، دغدغه اصلی که هولاتا بابت آن به ایالات متحده آمده و قرار است به مقامات آمریکایی منتقل کند، مساله ایران است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم