موسسه تونی بلر: سپاه و رئیسی برای خلافت خامنه‌ای برنامه‌ریزی می‌کنند

«خامنه‌ای در تلاش است تا بقای رژیم تندروی اسلامگرای خود را پس از مرگش تضمین کند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

«موسسه تونی بلر برای تغییرات جهانی»، در گزارشی به بررسی ساختار درونی سپاه پاسداران ایران و روابط این سازمان با رئیس‌جمهوری جدید این کشور پرداخته، و درباره نقش سپاه در آینده ایران گمانه‌زنی کرده است.

این گزارش که دوشنبه دوم آگوست 2021 تحت عنوان «سپاه در دوران ابراهیم رئیسی: تصمیم‌گیری و جناح‌گرایی در سپاه پاسداران ایران» منتشر شد، تاکید می‌کند که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در تلاش است تا بقای «رژیم تندروی اسلامگرا»ی خود را پس از مرگش تضمین کند، و به همین دلیل هم ابراهیم رئیسی را رئیس‌جمهور و سپاه پاسداران را توانمندتر کرده است.

این گزارش خاطرنشان می‌کند که سپاه بر تمام مظاهر زندگی در ایران سایه انداخته است، و بسیاری از نهادهای کلیدی، از سیاست گرفته تا اقتصاد، و از نیروهای نظامی تا نیروهای امنیتی را تحت کنترل خود درآورده است.

به نظر نویسندگان این گزارش، اعضای سپاه که زیربنای حکومت مورد علاقه خامنه‌ای را تشکیل می‌دهند، در دوران رئیسی به دنبال اشغال بسیاری از 874 پست کلیدی در دولت جدید ایران خواهند بود. نویسندگان این معادله را «شکل سپاه پاسداران به مثابه نیروی محرکه پشت رئیسی» می‌نامند، و تاکید می‌کنند که برای درک نوع حکومتی که ایالات متحده می‌خواهد با آن تعامل کند، شناخت عملکرد داخلی سپاه امری ضروری است.

نویسندگان گزارش، با ذکر دلیل خود برای تهیه این گزارش، این‌گونه نتیجه می‌گیرند: «وقتی که ما فهمیدیم با چه حکومتی طرف هستیم، این پرسش برای‌مان پیش خواهد آمد که آیا به نفع ایالات متحده خواهد بود که در ازای بازگشت به توافق هسته‌ای 2015 تحریم‌ها را از روی این رژیم برداشته و تا سقف 90 میلیارد دلار سرمایه‌های آن را آزاد کند. یک محاسبه اشتباه می‌تواند به وضعیتی منجر شود که به جای کاهش تهدیدها علیه امنیت ملی ایالات متحده و خاورمیانه، این تهدیدها در واقع افزایش پیدا کنند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم