.
.
.

پیامد‌های حمله به نفتکش اسرائیلی؛ بریتانیا سفیر ایران در لندن را احضار کرد

نخست وزیر بریتانیا: ایران مسئول حمله «عمدی و هدفمند» به نفتکش «مرسر استریت» در دریای عرب است و هزینه این اقدام خود را خواهد پرداخت.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی حملات پهپادی ایران به نفتکش اسرائیلی در دریای عرب در نزدیکی عمان و کشته شدن دو تن از خدمه آن، یکی بریتانیایی و دیگری رومانیایی، بریتانیا سفیر ایران در لندن را احضار کرد.

وزیر امور خاورمیانه بریتانیا دوشنبه، 2 اوت، با احضار سفیر ایران در لندن اعتراض کشورش علیه حمله به نفتکش اسرائیلی را به او ابلاغ کرد.

از سویی دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، یکشنبه، ایران را مسئول حمله «عمدی و هدفمند» به نفتکش مرتبط با اسرائیل در دریای عرب دانست.

دومنیک راب
دومنیک راب

پاسخ قوی بین‌المللی به حمله ایران

او افزود که «بریتانیا با شرکای بین‌المللی برای دادن پاسخی قوی به این حمله غیر قابل قبول، همکاری می‌کند.»

دومینیک راب با مسئول دانستن تهران در این حمله، گفت که ایران هزینه حمله به نفتکش مرسر استریت را پرداخت خواهد کرد، او همچنین تاکید کرد که «ایران باید چنین حملاتی را متوقف کند.»

او در ادامه گفت که باید به کشتی‌ها اجازه داده شود آزادانه در آب‌های بین‌المللی عبور کنند.

پیش از آن آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در ارتباط با حمله به نفتکش اسرائیلی در دریای عرب نزدیک سواحل عمان، گفت:«حمله ایران به نفتکش در دریای عرب غیر قابل توجیه است».

بلینکن شامگاه یکشنبه در بیانیه‌ای تاکید کرد که «واشنگتن در حال هماهنگی با شرکا و دولت‌ها برای دادن پاسخی مناسب به ایران است».

از سویی و در واکنش به این اقدام بریتانیا، وزارت امور خارجه ایران بعد از ظهر دوشنبه، کاردار بریتانیا در تهران را در غیاب سفیر این کشور، احضار کرد.

خبرگزاری صدا و سیمای ایران به نقل از اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه این کشور، گفت که رییس اداره سوم غرب اروپا در ملاقات با کاردار بریتانیا در تهران «ضمن ابراز تاسف از اتهام بی پایه و اساس وزیر خارجه بریتانیا تاکید کرد این اظهارات شتابزده، متناقض و بدون سند و مدرک مردود بوده و قویا محکوم است.»

در همین راستا دولت رومانی نیز که یکی از شهروندانش در حمله پهپادی ایران به نفتکش اسرائیلی کشته شده دوشنبه ضمن اتهام تهران به انجام این حمله، سفیر ایران در بخارست را احضار کرد.

وزارت خارجه رومانی در بیانیه‌ای گفته شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد هجوم به نفتکش «مرسر استریت» با طرح‌ریزی ایران و توسط پهپادهای این کشور انجام شده است.

این در حالی است که اسرائیل یکشنبه اعلام کرده شواهدی اطلاعاتی در دست دارد که دست داشتن ایران در حمله به نفتکش در دریای عرب را نشان می‌دهد. بنا به اظهارت نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، ایران به طور بزدلانه‌ای برای عدم قبول مسئولیت حمله به این نفتکش، تلاش می‌کند.

حمله پهپادی به نفتکش

نفتالی در ادامه توضیح داد که ایران با پهپادهایی به نفتکش حمله کرده است و برای حمله به یک هدف اسرائیلی طرح‌ریزی کرده بود اما در این حادثه یک شهروند بریتانیایی و یک شهروند رومانی کشته شدند.

نخست وزیر اسرائیل همچنین گفت که این حمله «دشمنی ایران» را به جهان گوشزد می‌کند.

او گفت که این گونه حملات نه تنها تهدیدی علیه اسرائیل، بلکه به منافع بین‌المللی و آزادی کشتیرانی ضربه می‌زند.

از سویی وزارت خارجه ایران یکشنبه نیز دست داشتن تهران در این حمله را رد کرد و سخنگوی این وزارتخانه اتهام‌های اسرائیل در این رابطه را «بی اساس» خوانده و محکوم کرد.