.
.
.

ايران مقابل نیروهای ائتلاف در غرب فرات «رادار» نصب کرد

شبه‌نظاميان وابسته به ايران بدون اعلام قبلی یک موقعیت نظامی را به حزب‌الله لبنان واگذار کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع دیدبان حقوق بشر سوریه در غرب فرات گزارش دادند که شبه‌نظامیان سپاه پاسداران ایران یک‌شنبه با حضور کارشناسانی از تهران یک «رادار» شناسایی هوایی در منطقه مزارع نصب کرده‌اند.

این منطقه بزرگترین مکان استقرار نیروهای وابسته به ایران در اطراف شهر المیادین در حومه شرقی دیرالزور است. منطقه مذکور همچنین بزرگترین مکان استقرار نیروهای ایران در کل سوریه به‌شمار می‌رود.

اهمیت راهبردی

منطقه المزارع به‌دلیل ارتفاع و اشراف همزمان بر شهر المیادین، مناطق تحت نفوذ نیروهای سوریه دموکراتیک و ائتلاف بین‌المللی از اهمیت راهبردی زیادی برخوردار است.

به‌رغم اهمیت راهبردی این منطقه، شبه‌نظامیان «ابوالفضل العباس» از گروه‌های وابسته به سپاه پاسداران ایران صبح دوشنبه، بدون اعلام قبلی از موقعیت نظامی خود در نزدیکی منطقه «آثار الشبلی» در حومه شهر المیادین عقب‌نشینی کردند.

حضور حزب‌الله

با عقب نشینی نیروهای ایرانی از این منطقه، نیروهای حزب‌الله لبنان به‌جای آنها مستقر شده و اقدام به نصب سکوی موشک‌انداز و ضدهوایی 23 میلی‌متری کردند. این در حالی است که هیچ دلیلی برای این جابجایی اعلام نشده است.

پیش از این، شبه نظامیان وابسته به ایران پس از تصرف منطقه المزارع در حومه شهر میادین، سلاح و مهمات خود را به مناطق مسکونی این شهر منتقل کرده بودند.

نقل و انتقال سلاح به منازل مصادره شده در خیابان 16 شهر در حالی انجام گرفت که شهروندان بیم آن دارند نیروهای وابسته به ایران از آنان به عنوان سپر انسانی در برابر حملات هوایی اسرائیل یا ائتلاف بین‌المللی استفاده کنند.