.
.
.

واشینگتن: شبه‌نظامیان حوثی کارشکنی در روند صلح یمن را متوقف کنند

فرستاده آمریکا: جز با توافق دائمی میان طرف‌های یمنی نمی‌توان به بحران انسانی فزاینده در این کشور رسیدگی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا گفت که صلح در یمن جز با پایبندی کامل شبه‌نظامیان حوثی به مشارکت هدفمند در گفت‌وگوها، همانند سایر طرف‌ها، محقق نخواهد شد.

وزارت خارجه آمریکا شنبه،31 ژوئیه، در توییت‌هایی نوشت: «وقت آن شده تا کارشکنی‌ها در روند پیشرفت مربوط به آینده یمن، متوقف شود.»

این وزارت‌خانه افزود: «صلح و بهبودی جز با پایبندی کامل حوثی‌ها به مشارکت هدفمند در گفت‌وگوهای صلح همان‌طور که سایر طرف‌ها انجام دادند، محقق نخواهد شد.»‌

در همین راستا تیم لیندرکینگ، فرستاده ویژه آمریکا به یمن، درباره مخالفت شبه‌نظامیان حوثی با مشارکت در آتش‌بس و گفت‌وگوهای سیاسی هدفمند، ابراز نگرانی کرد.

لیندرکینگ پس از پایان سفرش به سعودی و بازگشت به واشینگتن، با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد که جز با دستیابی به توافق دائمی میان طرف‌های یمنی، رسیدگی به بحران انسانی فزاینده در این کشور ناممکن خواهد بود.

این مقام آمریکایی افزود که در جریان سفر به ریاض با مقامات دولتی سعودی و یمنی، شورای همکاری خلیجی، نمایندگان جامعه بین‌المللی و دفتر فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن دیدار و گفت‌وگو کرده است.

او در ادامه گفت که طی این دیدارها بر ضرورت پایان دادن به درگیری‌های فزاینده در استان مارب و مناطق مختلف یمن تاکید کرده است، چرا که به گفته او، ادامه این روند منجر به افزایش درد و رنج مردم این کشور خواهد شد.

در این بیانیه آمده است که لیندرکینگ در جریان این سفر «تدابیر فوری لازم برای کاهش بحران انسانی و اقتصادی و از جمله آن افزایش واردات سوخت، پایان دادن به بحران سوخت و قیمت‌ها و اختصاص کمک‌های اقتصادی و انسانی اضافی به یمن را مورد بحث قرار داده است.»

فرستاده آمریکا بنا به دیدارهای انجام شده همچنین از دولت یمن و شورای انتقالی جنوبی خواست تا در زمینه بهبود خدمات و ثبات اقتصادی در این کشور همکاری کنند. او گفت که اولین گام قاطعانه در این زمینه، تضمین فراهم شدن شرایط لازم برای بازگشت دولت یمن به عدن است.

از سویی معین شریم، سرپرست دفتر و معاون فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن جمعه به سفر دو روزه خود به ریاض که طی آن با علی محسن، معاون رئیس جمهوری یمن، معین عبدالملک و مسئولان بلند پایه این کشور دیدار کرده است، پایان داد.

شریم همچنین با تیم لیندرکینگ، فرستاده ویژه آمریکا به یمن و «دیگر دیپلمات‌های فعال در پرونده یمن» دیدار کرد.

دفتر فرستاده سازمان ملل در یمن افزود که شریم در این دیدارها «نیاز ضروری به توافق برای توقف همه اشکال عملیات‌های نظامی در یمن و از طریق مرزها» را مورد بررسی قرار داده است.

معاون فرستاده سازمان ملل همچنین بر «اهمیت اتخاذ تدابیر انسانی و اقتصادی فوری برای کاستن از درد و رنج مردم یمن جهت فراهم ساختن فضایی مناسب برای روند سیاسی فراگیر به رهبری یمنی‌ها و تحت سرپرستی سازمان ملل که انتظار طول کشیده است» تاکید کرد.

معاون فرستاده سازمان ملل به یمن طی این سفر همچنین «نیاز ضروری برای برداشتن همه موانع به منظور فراهم کردن امکان لازم برای بازگشت دولت یمن به عدن در سریع‌ترین وقت ممکن و انجام ماموریت‌های آن بر اساس توافق ریاض» را بررسی کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم