شبکه ایرانی العالم: حمله به کشتی اسرائیلی پاسخی به بمباران فرودگاه «ضبعه» سوریه بود

در جریان این حمله که با یک پهپاد انفجاری صورت گرفته است، دو خدمه بریتانیایی و رومانیایی این نفت‌کش کشته شدند.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که منابع آمریکایی و اروپایی می‌گویند ايران متهم حمله روز جمعه به كشتى اسرائيلى در دریای عرب است، شبکه تلویزیونی «العالم» متعلق به جمهوری اسلامی در خبری به نقل از آنچه «منابع مطلع مقاومت در منطقه» نامید، اعلام کرد: «حمله امروز به کشتی اسراییلی در دریای عمان در پاسخ به حمله اخیر تل‌آویو به فرودگاه ضبعه سوریه بود.»
این در حالی است که یک مقام اسرائیلی اعلام کرد تل‌آویو واکنش مناسبی به این حمله خواهد داد. وزیر دفاع اسرائیل هم برای رایزنی‌های امنیتی جلسه فوری برگزار کرد.

گروه عملیات تجارت دریایی بریتانیا روز جمعه ۳۰ ژوئیه، اعلام کرد که یک کشتی تجاری در دریای عرب، نزدیکی سواحل عمان مورد حمله قرار گرفته است. در جریان این حمله، که با یک پهپاد انفجاری صورت گرفته بود، دو خدمه بریتانیایی و رومانیایی این نفت‌کش کشته شدند. نفت‌کش «مرسر استریت» با پرچم لیبریا فعالیت می‌کند و در مالکیت یک شرکت ژاپنی است.

یک مقام وزارت دفاع آمریکا به العربیه گفت که «نیروهای آمریکایی یک پیام کمک از کشتی مورد حمله قرار گرفته در آب‌های بین‌المللی دریافت کردند و عناصر نیروهای دریایی فرماندهی مرکزی و ناوگان پنجم وارد کشتی شده و به خدمه آن کمک کردند تا خسارات وارد شده به کشتی را اصلاح کنند.»

خبرگزاری عمان هم در گزارشی نوشت که نیروی هوایی این کشور برای عملیات نجات به محل حادثه کشتی هدف قرارگرفته در خارج از آب‌های سرزمینی عمان رفت و پیشنهاد کمک داد اما کشتی به حرکت خود ادامه داد.

خبرگزاری «اسوشیتد‌پرس» در گزارشی استفاده از پهپاد را نشانی از مداخله یک دولت یا گروه شبه نظامی دانسته بود. پیش از این، یک مقام امنیتی اسرائیل به این خبرگزاری گفته بود که دولت اسرائيل باور دارد ایران عامل این حمله است.

گفتنی است که در ماه‌های اخیر ایران و اسرائیل یکدیگر را به هدف قراردادن کشتی‌های تجاری خویش متهم کرده‌اند. این اتهامات متقابل در چارچوب «جنگ پنهانی» میان دو کشور توصیف شده است که حمله به مراکز اتمی ایران و مواضع نظامی تهران در سوریه را نیز شامل می‌شود.

پیشتر برخی منابع غربی از هجوم اسرائیل به 12 نفتکش ایرانی و کشتی‌های حامل نفت ایران به سوریه طی 2 سال و نیم اخیر خبر داده بودند.

روزنامه «وال استریت ژورنال» نیز به نقل از برخی مقامات آمریکایی و خاورمیانه‌ای گزارش داده بود که اسرائیل از اواخر سال 2019 با به‌کارگیری مین‌های دریایی خاص کشتی‌های تجاری ایرانی به مقصد سوریه را در دریای سرخ و مناطق دیگری در خاورمیانه مورد هدف قرار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید