«قربانیان خاموش»؛ نقش حکومت ایران در سربازگیری کودکان در خاورمیانه

رژیم ایران در راستای بی‌ثبات کردن منطقه و از طریق گروه‌های شبه‌نظامی خود در کشورهای یمن، عراق، سوریه، لبنان، افغانستان و پاکستان به سربازگیری از میان کودکان اقدام می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

موسسه بین‌المللی مطالعات ایران«رسانه» در ریاض پایتخت پادشاهی عربی سعودی، به تازگی کتابی تحت عنوان «قربانیان خاموش» با هدف «بررسی نقش حکومت ایران در پدیده به سربازی گرفتن کودکان در خاورمیانه» منتشر کرد.
در مراسم رونمایی از این کتاب، تعدادی از مقامات سیاسی، دیپلماتیک و نظامی سعودی و یمنی از جمله معمر الاریانی، وزیر اطلاع‌رسانی یمن و چند تن از فرماندهان مشترک ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن، حضور داشتند.
در ابتدای این مراسم که چهارشنبه، 28 ژوئیه، برگزار شد، دکتر محمد بن صقر السلمی، رئیس مرکز «رسانه» ضمن خوشامدگویی به مهمانان درباره کتاب و علل پیدایش ایده تألیف آن سخنرانی کرد.

دکتر محمد بن صقر السلمی، رئیس مرکز «رسانه»
دکتر محمد بن صقر السلمی، رئیس مرکز «رسانه»


پس از آن معمر الاريانی وزیر اطلاع‌رسانی یمن درباره جنایت‌های شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران و سربازگیری کودکان و به کارگیری هزاران کودک‌سرباز برای بر هم زدن امنیت و ثبات یمن سخن گفت.

معمر الاريانی وزیر اطلاع‌رسانی یمن
معمر الاريانی وزیر اطلاع‌رسانی یمن


این کتاب که توسط سرلشکر بازنشسته احمد المیمونی و سعد الشهرانی از پژوهشگران موسسه بین‌المللی مطالعات ایران تدوین شده، در 150 صفحه و در 6 فصل، نحوه شکل‌گیری ایده کودک‌سربازی در اندیشه حکومت ایران و شیوه‌های بسیج کودکان و نهادهای بسیج‌گر را مورد بررسی قرار می‌دهد.
همچنین در این کتاب به عقاید و اقدامات رژیم جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب 1979، و کاربرد مفاهیم اعتقادی باطنی برای پیشبرد و ایده صدور انقلاب پرداخته شده است.
این کتاب همچنین جنایت‌های گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران در کشورهای عربی از قبیل سوءاستفاده از کودکان در درگیری‌های مسلحانه و کشته و مجروح شدن آنان، اقدام علیه منافع این کشورها و همچنین نابودی آینده این کودکان را زیر ذره‌بین قرار می‌دهد.
فصل اول کتاب به بررسی «استفاده از کودک‌سربازی در اندیشه ایرانی» اختصاص داده شده است. در این فصل این پدیده به عنوان شیوه‌ای غیرانسانی، پیدایش آن و انگیزه‌های استفاده از کودک‌سربازان ایرانی و شگردها و انگیزه‌های بسیج کودکان بررسی شده است.

مراسم رونمایی از کتاب
مراسم رونمایی از کتاب


در فصل‌های دوم، سوم و چهام کتاب به پدیده سربازگیری کودکان توسط شبه‌نظامیان وابسته به رژیم ایران در کشورهایی نظیر لبنان، سوریه، عراق، پاکستان و افغانستان در راستای رویکرد‌های مداخله‌جویانه و بی‌ثبات کننده در منطقه پرداخته شده است.
در فصل پنجم نیز با عنوان «شبه نظامیان حوثی و سربازگیری کودکان در یمن» پیدایش «گروه حوثی» مورد حمایت ایران و الگوگیری آنها از شیوه‌های غیرانسانی رژیم تهران در به سربازی گرفتن کودکان یمنی بررسی شده و راهکارهایی برای مقابله با این پدیده پیشنهاد می‌کند.
فصل پایانی کتاب «قربانیان خاموش» با استناد به اعترافات، اظهارات قربانیان و خانواده‌های آنها و همچنین رنج‌نامه‌های مستند در این زمینه به تبعات و پیامدهای ناگوار پدیده به سربازی گرفتن کودکان از نگاه قوانین بین‌المللی به عنوان «جنایت» می‌پردازد که در این راستا رژیم ایران از سوی جامعه بین‌المللی مورد انتقادهای شدیدی قرار گرفته است.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم