اتحادیه اروپا در صدد تحریم برخی سیاست‌مداران لبنانی

اتحادیه اروپا چارچوب‌هایی قانونی تعیین کرده که امکان اعمال تحریم علیه اشخاص و نهادهایی که مسئول تضعیف دموکراسی یا حاکمیت قانون در لبنان هستند را فراهم می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای از تعیین چارچوب‌های قانونی برای اتخاذ «اقدامات محدود کننده مشخص» علیه افرادی که مسبب وضعیت فعلی لبنان هستند، خبر داد.

در این بیانیه که جمعه، 30 ژوئیه، منتشر شده، آمده است: «چارچوب مورد نظر، امکان اعمال تحریم علیه اشخاص و نهادهایی که مسئول تضعیف دموکراسی یا حاکمیت قانون در لبنان هستند، را فراهم می‌کند».

این تحریم‌ها افرادی در لبنان را هدف قرار می‌دهد که «با ایجاد مانع در راه شکل گیری دولت یا ایجاد مانع بر سر راه برگزاری انتخابات، به فرآیند سیاسی دموکراتیک در لبنان ضربه جدی می‌زنند».

علاوه بر این، افرادی که مانع تحقق «حکمرانی خوب و اصلاحات اقتصادی ضروری» می‌شوند هم در چارچوب این اقدامات تحریمی قرار می‌گیرند.

تحریم‌های مذکور شامل ممنوعیت سفر به کشورهای اتحادیه اروپا، و بلوکه شدن اموال و دارایی اشخاص و نهادهای مورد نظر می‌شود. علاوه بر این، شهروندان و نهادهای اتحادیه اروپا از تامین مالی فعالیت‌های تجاری افراد و نهادهای مورد تحریم، منع می‌شوند.

تا پیش از این تنها ایالات متحده، تحریم‌هایی را علیه برخی مقامات لبنان به دلیل فساد و یا ارتباط با حزب‌الله اعمال کرده بود. گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان در لیست تحریم‌های آمریکا و کشورهای خلیج قرار دارد.

با این حال فرانسه با اعمال تفکیک بین بخش سیاسی و نظامی گروه شبه‌نظامی حزب‌الله مورد حمایت ایران، تاکنون مانعی اصلی در راه اتخاذ سیاستی یکپارچه در سطح بین‌المللی در قبال لبنان بوده است.

چارچوب مقرر هنوز باید در نهادهای اتحادیه اروپا به تصویب برسد و هنوز مشخص نیست چه تعداد و چه کسانی از سیاست‌مداران لبنانی مورد تحریم قرار خواهند گرفت.

در همین راستا تعدادی از نمایندگان دمکرات و جمهوری‌خواه در کنگره آمریکا خواستار برخورد جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده با دولتمردان فاسد لبنانی شدند.

این نمایندگان کنگره نبود شفافیت، فساد گسترده در میان دولتمردان لبنان، نفوذ ایران و نقش گروه شبه‌نظامی حزب‌الله در این کشور را مانعی بر سر تحقق ثبات، توسعه و شکوفایی در این کشور عنوان کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید