آیا ایران درباره میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده‌ خود اغراق می‌کند؟

«ادعای جمهوری اسلامی مبنی بر تولید میزان زیادی اورانیوم غنی‌شده، برای ترساندن آمریکا و دست یافتن به برجامی بهتر برای حکومت ایران است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جاناتان روهه و بلیز میشتال، دو تحلیلگر ارشد حوزه سیاست خارجی، با انتشار یادداشتی در مجله «فارین پالیسی»، به احتمال بلوف زدن جمهوری اسلامی درمورد پیشرفت‌های هسته‌ای و نزدیک‌شدن آن کشور به مرز دستیابی به سلاح اتمی، به‌منظور افزایش فشار بر دولت جو بایدن برای بازگشت سریع‌تر به مذاکرات احیای برجام و رفع تحریم‌ها پرداخته‌‌اند.

به گزارش «فارین پالیسی»، چهارشنبه 21 ژوئیه 2021، اینکه ایران اخیراً درباره پیشرفت سریع برنامه هسته‌ای خود تا مرز توانایی تولید تسلیحات اتمی ادعاهای قابل توجهی مطرح کرده است، ممکن است یک «ادعای اغراق‌آمیز» باشد.

ایران در 4 ژانویه امسال ادعا کرد که غنی‌سازی اورانیوم خود را تا خلوص 20 درصد افزایش داده است. پنج ماه بعد، در 15 ژوئن، اعلام کرد که 108 کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده ذخیره کرده است. ادعای تهران درباره افزایش درصد غنی‌سازی و میزان اورانیوم غنی‌شده، در صورتی که صحت داشته باشد، دلالت بر کارزاری جدید برای رسیدن به آستانه توانایی تولید سلاح هسته‌ای در اواسط ماه ژوئیه دارد.

با این وجود، به گفته «فارین پالیسی»، بسیار از احتمال به دور است که ایران توانسته باشد در این مدت 108 کیلوگرم اورانیوم غنی‌شدهٔ بیست‌درصدی ذخیره کند. بین 4 ژانویه، که غنی‌سازی 20 درصدی در تأسیسات زیرزمینی فردو آغاز شد، تا 22 مه، ایران باید هر ماه بین 14 تا 17 کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده تولید کرده باشد تا بتواند به چنین میزان ذخیره‌ای برسد.

برای جهش میزان ذخایر تهران از 22 مه تا 15 ژوئن به 108 کیلوگرم، به تقریباً دو یا حتی سه برابر غنی‌سازی در یک شبانه روز در تاسیسات فردو، و تولید 37 یا 54 کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده در ماه نیاز است.

توانایی تولید چنین میزانی از اورانیوم غنی‌شده طی چنین مدت‌زمانی، بر مبنای اطلاعاتی که ایران در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گذاشته، بسیار بیشتر از تعداد سانتریفیوژهای ابتدایی تاسیسات نطنز است. سناریوهای دیگر برای چنین جهش عظیمی، همچون نصب ناگهانی تعداد زیادی سانتریفیوژ پیشرفته یا استفاده از تاسیسات اعلام‌نشده، نیز به همان اندازه نامحتمل به نظر می‌رسد.

به نوشته «فارین‌ پالیسی» ممکن است حکومت ایران به‌دنبال سنجش واکنش دولت جدید اسرائیل بوده باشد. میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران کمتر از 48 ساعت پس از اعلام رسمی تشکیل دولت ائتلافی جدید اسرائیل اعلام شد.

بدین ترتیب، «فارین پالیسی» نتیجه می‌گیرد که ادعای جمهوری اسلامی مبنی بر تولید میزان زیادی اورانیوم غنی‌شده، بیش از اینکه به حقیقت نزدیک باشد، برای ترساندن آمریکا و دست یافتن به برجامی بهتر برای حکومت ایران است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید