فرانسه حملات شبه‌نظامیان حوثی به سعودی را محکوم کرد

وزیر خارجه آمریکا نیز در سفر به کویت حملات شبه‌نظامیان حوثی به سعودی را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه فرانسه ضمن اعلام حمایت از طرح ابتکار صلح سعودی برای حل بحران یمن، با قاطعیت حملات شبه‌نظامیان حوثی به خاک پادشاهی عربی سعودی را محکوم کرد.

وزارت خارجه فرانسه پنج‌شنبه، 29 ژوئیه، اعلام کرد که ژان ایو لودریان، وزیر خارجه این کشور با همتای سعودی‌ او، شاهزاده فیصل بن فرحان، چهارشنبه در پاریس درباره «موضوع‌های منطقه‌ای دارای اهتمام مشترک» گفت‌وگو کردند.

این وزارتخانه افزود که «فرانسه مجددا بر پافشاری خود بر امنیت و ثبات منطقه‌ای تاکید دارد».

وزارت خارجه فرانسه در ادامه گفت «از طرح ابتکار صلح سعودی درباره یمن حمایت کرده و با قاطعیت حملات شبه‌نظامیان حوثی به خاک پادشاهی عربی سعودی را محکوم می‌کنیم».

  آنتونی بلینکن در مجلس شورای ملی کویت
آنتونی بلینکن در مجلس شورای ملی کویت

آمریکا حملات حوثی‌ها به سعودی را محکوم کرد

از سویی آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز در سفر به کویت و دیدار با مقامات این کشور ضمن محکوم کردن حملات حوثی‌ها به خاک سعودی و اشاره به این‌که «شبه‌نظامیان حوثی تمایلی برای پیوستن به راه حل سیاسی برای پایان دادن به بحران یمن ندارند»، گفته که «حوثی‌ها باید حملات به سعودی و تنش‌افزایی در یمن را متوقف کنند».

بلینکن در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه کویت گفت «حوثی‌ها باید به روند دیپلماتیک بپیوندند» او در ادامه گفت که ایالات متحده بر تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ در یمن تمرکز دارد و در این راستا تصمیم سعودی در رابطه با راه حل سیاسی در یمن را تحسین کرد.

دیدار لودريان با امير فيصل بن فرحان
دیدار لودريان با امير فيصل بن فرحان

همکاری و هماهنگی میان سعودی و فرانسه

شایان ذکر است وزیر خارجه سعودی در سفر رسمی به پاریس و دیدار با مقامات فرانسوی افق‌های روابط سعودی و فرانسه و راهکارهای تقویت آن در زمینه‌های مختلف در راستای خدمت به منافع دو کشور دوست را مورد بررسی قرار داد.

بازدید شاهزاده فيصل بن فرحان از مجلس سنای فرانسه
بازدید شاهزاده فيصل بن فرحان از مجلس سنای فرانسه

دو طرف همچنین علاوه بر تبادل نظر درباره بسیاری از مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی درباره هماهنگی‌های دوجانبه در ارتباط با تعدادی از مسائل بین‌المللی دارای اهتمام مشترک به بحث نشستند.

رایزنی درباره فرصت‌های همکاری اقتصادی به ویژه ابتکار و فناوری، تبادل تجربیات و انتقال دانش نیز در این دیدار میان دو طرف مورد بحث قرار گرفت.

مسئولان سعودی و فرانسوی در این دیدارها همچنین به بحث درباره ضرورت ادامه تلاش‌های مشترک در زمینه مبارزه با همه‌گیری کرونا و سویه‌های جهش یافته آن تا تحقق اهداف رهبران دو کشور برای محافظت از انسان و حمایت از توسعه اقتصادی پرداختند.

همچنین وزیر خارجه سعودی پنج‌شنبه در دیدار با امانوئل بون، مشاور امور سیاسی رئیس جمهوری فرانسه، علاوه بر تبادل دیدگاهها درباره تعدادی از مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی، روابط دیپلماتیک دوجانبه و راهکارهای تقویت آن در راستای خدمت به مردم دو کشور را مورد بررسی قرار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size