حمله راکتی ناکام به محوطه سفارت آمریکا در بغداد

گروه های شبه‌نظامی ایران امضای توافق‌نامه پایان ماموریت رزمی آمریکا در عراق را محکوم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع عراقی از حمله با دو راکت کاتیوشا به سفارت آمریکا در بغداد و همچنین حمله با بمب کنارجاده‌ای به دو کاروان نظامیان آمریکایی در جنوب ناصریه خبر دادند.

تلویزیون «السومریه» عراق پنج‌شنبه، 29 ژوئیه، به نقل از یک منبع امنیتی این کشور گزارش داد که دو راکت کاتیوشا به پیرامون سفارت آمریکا اصابت کرده است.

این منبع افزود که سامانه پدافندی «C-RAM» در دور کردن دو راکت ناکام مانده و ترکش‌های ناشی از این دو راکت به خودروهای غیرنظامی و یک منزل در نزدیکی منطقه المنصور بغداد اصابت کرده است.

این در حالی است که یک منبع عراقی دیگر از حمله با بمب‌ کنارجاده‌ای به دو کاروان نظامیان آمریکایی در شهر ناصریه در جنوب این کشور خبر داد.

حمله راکتی به سفارت آمریکا از 3 هفته پیش تاکنون اولین حمله از این دست است که همزمان با بازگشت مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق از واشینگتن و پس از امضای توافق‌نامه پایان ماموریت رزمی آمریکا در عراق صورت می‌گیرد.

بایدن و الکاظمی
بایدن و الکاظمی

در جریان گفت‌وگوهای بایدن و الکاظمی در واشینگتن، رئیس جمهوری آمریکا کاغذنوشته‌ای در دست داشت که از دید دوربین‌ها مخفی نماند. از متن این کاغذنوشته چنین برمی‌آید که ایران و گروههای شبه‌نظامی آن در عراق محور گفت‌وگو‌های میان بایدن و الکاظمی بوده‌ است و رئیس جمهوری آمریکا خواسته از این طریق پیامی هشدار آمیز به ایران منتقل کند.

بایدن در این پیام هشدار آمیز ایران را از ادامه حملات علیه منافع آمریکایی در منطقه بر حذر داشته و بر عزم و آمادگی ایالات متحده برای واکنش به حملات ایران و گروههای شبه‌نظامی وابسته به آن تاکید کرده است.

حالا چنین به نظر می‌رسد که گروههای شبه‌نظامی وابسته به ایران که با صدور بیانیه‌ای، امضای توافق‌نامه پایان ماموریت رزمی آمریکا در عراق را محکوم کرده‌اند با انجام چنین حملاتی قصد دهن‌کجی و به چالش کشیدن توافق‌های بعمل آمده میان دولت‌های آمریکا و عراق را دنبال می‌کنند.

از ابتدای سال جاری سفارت ایالات متحده در بغداد، پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق، همچنین فرودگاههای بین‌المللی بغداد و اربیل و علاوه بر آن کاروان‌های لجستیک ائتلاف بین‌المللی، هدف نزدیک به 50 حمله قرار گرفته که در اغلب موارد آن واشینگتن گروههای شبه‌نظامی وابسته به ایران را مسئول دانسته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید