محکومیت بانک مرکزی ایران و 12 بانک دیگر به جرم 1.3 میلیارد دلار پولشویی در بحرین

دادستانی بحرین گفته که یک سازوکار مخفی برای دورزدن تحریم‌ها و پولشویی توسط ایران را کشف کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی بن فضل البوعینین، دادستان بحرین گفت که دادگاه عالی جنایی این کشور، بانک مرکزی ایران به‌همراه چند بانک دیگر از جمله بانک بحرینی «المستقبل» و 6 مقام مسئول این بانک را در رابطه با پولشویی به نفع ایران محکوم کرده است.

دادستان بحرین، پنج‌شنبه 7 مرداد، تاکید کرد که پنج نفر از مسئولان بانک المستقبل هر کدام به 10 سال زندان و متهم ردیف ششم به 5 سال حبس محکوم شده و هر یک از آنها به پرداخت یک میلیون دینار بحرینی نیز جریمه شدند.

به گزارش روزنامه بحرینی «الوطن» و به نقل از دادستان این کشور، بانک مرکزی ایران و دیگر بانک‌ها نیز هر کدام یک میلیون دینار بحرینی جریمه شده و همچنین تمام نقل و انتقالات مالی آنها از جمله 148.071 میلیون دلار، 967.97 میلیون یورو، 53.36 میلیون درهم امارات و 235.93 میلیارد ریال ایران نیز مصادره شدند.

پیشتر دادستانی بحرین از کشف یک عملیات پیچیده و بزرگ پولشویی به ارزش میلیاردها دلار توسط بانک المستقبل این کشور و دو بانک «ملی» و «صادرات» ایران گزارش داده بود و گفته بود که این پولشویی برای برخی طرف‌های ایرانی از جمله بانک مرکزی ایران انجام گرفته است.

بنا به تحقیقات دادستانی بحرین، بانک مرکزی ایران از بانک المستقبل بحرین خواسته بود که در نقل و انتقالات مالی از یک سازوکار خاص جهت پنهان‌ماندن مبدا و مقصد اموال و میزان معاملات با هدف دور زدن تحریم‌ها و حمایت مالی تروریسم استفاده کند.

در گزارش دادستانی بحرین آمده است که مسئولان بانک المستقبل به همراه مقامات بانک مرکزی ایران از طریق بکارگیری این سازوکار ناشناخته، بیش از 1.3 میلیارد دلار را ارسال و تحویل گرفتند و یکی از بزرگترین عملیات پولشویی بانکی را انجام دادند.

دادستانی بحرین اعلام کرده که تحقیقات درباره دیگر اقدامات بانک المستقبل و بانک‌های ایرانی در رابطه با تخلف از قوانین بانکداری بین‌المللی در جریان است که احتمال محکومیت افراد و نهادهای دیگر مرتبط با ایران وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید