ابقای صدها نیروی آمریکایی در سوریه پس از خروج از عراق و افغانستان

آمریکا 900 نظامی و از جمله آنها نیروهای «کلاه‌ سبز» را برای حمایت از «نیروهای سوریه دمکراتیک» در مبارزه با داعش در خاک سوریه ابقا می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که ایالات متحده آمریکا در تدارک برای خروج کامل نیروهایش از افغانستان تا پایان ماه اوت آینده است و با عراق نیز توافق‌نامه پایان ماموریت جنگی تا پایان سال جاری را امضا کرده، رویکرد جو بایدن، رئيس جمهوری دمکرات آمریکا در قبال سوریه اما همچنان تا حدودی مبهم به نظر می‌رسد.

بایدن از ابتدای روی کار آمدن، آن‌گونه که به سایر پرونده‌ها اهمیت داده تا کنون اولویتی به پرونده سوریه نداده است در حالی که بارها بر ضرورت خروج نیروهای آمریکایی مستقر در کشورهایی نظیر عراق و افغانستان در راستای پایان دادن به جنگ‌های بی‌پایان در خاورمیانه تاکید کرده است.

در این راستا منابع آگاه چهارشنبه، 28 ژوئیه، به نقل از یک مقام آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود، گزارش دادند که دولت بایدن در صدد است تا نزدیک به 900 نظامی آمریکایی و از جمله آنها نیروهای «کلاه‌ سبز» را برای حمایت از «نیروهای سوریه دمکراتیک» در مبارزه با داعش در خاک سوریه ابقا کند.

بنا به روزنامه «پلیتیکو» آمریکا این مقام ایالات متحده افزود که هیچ گونه تغییری را در ماموریت یا حضور نیروهای این کشور در سوریه پیش‌بینی نمی‌کند.

او همچنین توضیح داد که کشورش از نیروهای سوریه دمکراتیک حمایت می‌کند و بر موفقیت این طرح و ادامه آن تاکید کرد.

نیروهای آمریکایی در شرق سوریه
نیروهای آمریکایی در شرق سوریه

فقط مبارزه با داعش

شایان ذکر است که منابعی در وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون در ماه آوریل گذشته در اظهارتی به «العربیه» گفته بودند که آمریکا به ایده ممانعت از کنترل گروههای مسلح بر سرزمین‌هایی که بتوانند از آن جا عملیات‌هایی تروریستی‌ را آغاز کنند، همچنان پایبند است.

او در ادامه تاکید کرد که اهمیت دادن ایالات متحده به حضور نظامی در سوریه تنها به مبارزه با داعش و ممانعت از سیطره این گروه بر مناطق معینی محدود می‌شود.

با توجه به خطر فزاینده گروه تروریستی داعش در مناطق پیرامون اردوگاه الهول که 65 هزار پناهنده از جمله 10 هزار نفر از اتباع غیر سوری‌ در آن به سر می‌برند، مقامات آمریکایی بر این باورند که نیروهای سوریه دمکراتیک به حضور نظامی آمریکا برای حمایت از آنها نیاز دارند.

با این وجود اما این منابع تاکید دارند که آمریکا در صدد افزایش تعداد نیروهایش در سوریه نیست بلکه تعداد آنها ثابت خواهد ماند.

شایان ذکر است که آمریکا گسترش حضور نظامی ایران در سوریه را نیز زیر نظر دارد و در این راستا می‌توان به حملات اخیر آمریکا علیه شبه‌نظامیان تهران اشاره کرد زیرا که واشینگتن این گروه های شبه‌نظامی را عامل بی‌ثباتی و تروریسم در منطقه و از جمله آن در سوریه می‌داند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید