الکاظمی: عاملان انفجار در شهرک صدر بغداد دستگیر شدند

وزیر خارجه عراق بر ضرورت احترام به حاکمیت کشورش و عدم وارد کردن آن در نزاع‌های منطقه‌ای تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق از شناسایی و دستگیری عاملان انفجار انتحاری اخیر در شهرک صدر بغداد، که دست‌کم منجر به کشته شدن 30 تن و زخمی شدن ده‌ها نفر دیگر شده بود، خبر داد.

الکاظمی شنبه، 24 ژوئیه، در توییتی گفت که عاملان این جنایت «امروز در پیشگاه قانون و مردم ما قرار خواهند گرفت تا درس عبرتی برای هر تجاوزکار جنایتکار شروری باشند.»

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع) الکاظمی پیش از این شنبه در دیدار با خانواده‌های قربانیان انفجار در شهرک صدر بغداد، متعهد شد که عاملان این جنایت تحت پیگرد قرار گرفته و محاکمه شوند.

تحقق عدالت

الکاظمی گفت «دولت عراق به دنبال تحقق عدالت است و نه انتقام‌گیری و از کرامت انسانی شهروندان عراقی دفاع می‌کند».

او همچنین با توضیح این‌که اوضاع سیاسی کشورش باعث هرج و مرج کنونی شده است، تاکید کرد که دولت با هر مانعی بر سر راه کار آن مقابله خواهد کرد. الکاظمی افزود که «فساد، پارتی‌بازی و سوءمدیریت، کشور را به وضعیت کنونی کشانده است».

در انفجار انتحاری که 19 ژوئیه در بازارچه‌ای در شهرک صدر بغداد رخ داد 30 نفر کشته و 60 نفر زخمی شدند. هیچ‌ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفت، اما گروه داعش پیش از این مسئولیت حملات مشابهی در این منطقه را بر عهده گرفته بود.

تاکید ائتلاف بر کمک به عراق برای شکست دادن داعش

از سویی ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش در عراق و سوریه که ایالات متحده آمریکا آن را رهبری می‌کند، شنبه، تاکید کرد که همچنان متعهد است به عراق برای شکست دادن داعش کمک کند.

ائتلاف توضیح داد که چنانچه عراق نیاز داشته باشد همچنان به ارائه مشورت‌ها و کمک‌ها به نیروهای عراقی و توانمندسازی آنها برای شکست دادن گروه داعش متعهد خواهد ماند.

عراق نباید به صحنه نزاع‌های منطقه‌ای تبدیل شود

از سویی فواد حسن وزیر خارجه عراق روز گذشته جمعه بر ضرورت احترام به حاکمیت کشور و عدم وارد کردن آن در نزاع‌های منطقه‌ای تاکید کرد.

با آغاز چهارمین دور از گفت‌وگوهای راهبردی میان عراق و ایالات متحده، فواد حسین گفت کشورش تلاش‌های آمریکا برای آموزش و توانمند‌سازی نیروهای امنیتی عراقی را ارج می‌نهد.

تسلیح و توانمندسازی ارتش عراق

بنا به گزارش خبرگزاری رسمی عراق فواد حسین همچنین گفت که نیروهای امنیتی عراق کماکان به برنامه‌های آموزشی، مسلح‌کردن، تدارکات و توانمند‌سازی که ایالات متحده ارائه می‌دهد، نیاز دارند.

الکاظمی هفته گذشته موضوع خروج نیروهای آمریکایی از عراق را با برت مک‌گرک، فرستاده کاخ سفید به بغداد مورد بررسی قرار داده بود.

جین ساکی، سخنگوی کاخ سفید اما پنج‌شنبه گذشته گفته بود که دولت بغداد «تمایل دارد که ایالات متحده آمریکا و ائتلاف بین‌المللی به آموزش، ارائه کمک و پشتیبانی لجستیکی و تبادل اطلاعات با ارتش عراق ادامه دهند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم