اسرائیل از شورای امنیت خواست حزب‌الله لبنان را محکوم کند

گلعاد اردان: اسرائيل از نیروهای یونیفل انتظار دارد که تحقیقات سریع و شاملی در ارتباط با حملات موشکی حزب‌الله لبنان انجام داده و نتایج آن را به شورای امنیت ارجاع دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به آنتونیو گوتیرش، دبیرکل سازمان ملل و اعضای شورای امنیت از آنها خواست شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان را محکوم کنند.

روزنامه «تایمز» اسرائیل پنج‌شنبه، 22 ژوئیه، در گزارشی نوشت گلعاد اردان، سفیر دائم اسرائیل در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به آنتونیو گوتیرش، دبیرکل سازمان ملل و اعضای شورای امنیت از آنها خواسته تا شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان را به خاطر موشک‌پرانی به سوی اسرائیل محکوم کنند.

به گفته این روزنامه، اردان در نامه به شورای امنیت به موشک‌پرانی‌های حزب‌الله لبنان به سوی اسرائيل طی تنش‌های اخیر این کشور با گروه حماس و همچنین پرتاب دو موشک در هفته جاری از جنوب لبنان به خاک اسرائیل استناد کرده است.

او گفت که این گونه حوادث تنها نمونه‌ای از وضعیت بی‌ثبات در داخل منطقه عملیات نیروهای حافظ صلح سازمان ملل (یونیفل) مستقر در بین مرز اسرائیل با لبنان است و دلیلی آشکار بر وجود اسلحه و مهمات غیرمجاز در این منطقه است.

سفیر اسرائيل در سازمان ملل همچنین تاکید کرد که «تل‌آویو از نیروهای یونیفل انتظار دارد که تحقیقات سریع و شاملی در ارتباط با حملات انجام داده و نتایج آن را به شورای امنیت ارجاع دهند.»

شایان ذکر است که به‌دنبال حمله موشکی سحرگاه سه‌شنبه از جنوب لبنان، آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل تاکید کرد که تل‌آویو به هر تهدیدی از خاک لبنان علیه حاکمیت، پاسخ خواهد داد.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل نیز سه‌شنبه 20 ژوئیه، هنگام بازدید از شهرک مرزی معالوت گفت هر کسی که بخواهد به اسرائیل آسیب بزند یا امنیت آن را تهدید کند، هزینه سنگینی خواهد پرداخت.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل نیز صبح سه‌شنبه دولت لبنان را مسئول اصلی حمله موشکی به اسرائیل معرفی و اظهار کرد که مقصر این قضیه دولت لبنان است که «به تروریست‌ها اجازه می‌دهد در داخل خاک این کشور فعالیت کنند.»

گانتز تاکید کرد كه «تل‌آویو اجازه نمی‌دهد بحران اجتماعی، سیاسی، و اقتصادی در لبنان تبدیل به یک تهدید امنیتی علیه اسرائیل شود.»

او سپس هشدار داد:«اسرائیل به هر گونه تهدید علیه حاکمیت و شهروندانش، مطابق با منافع خود و در زمان و مكان مناسب واکنش نشان خواهد داد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم