چهارمین دور گفت‌وگوهای واشنگتن و بغداد درباره خروج کامل آمریکا از عراق

فواد حسین: در این گفت‌وگوهای راهبردی درباره زمان‌بندی خروج کامل آمریکا از عراق توافق خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فواد حسین، وزیر خارجه عراق تاکید کرد دور چهارم گفت‌وگوهای میان بغداد و واشینگتن که با محوریت خروج نیروهای آمریکایی از عراق، در اواخر ماه جاری برگزار می‌شود، آخرین دور از این گفت‌وگوهای راهبردی خواهد بود.

وزیر خارجه عراق پنج‌شنبه، 22 ژوئیه، در اظهارات خود که برخی رسانه‌های محلی آن را منتشر کردند، گفت: «در دیدار مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق و جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در مورد روابط کلی بین دو كشور و از جمله عدم بقای هیچ‌کدام از پایگاه‌های آمریکایی در عراق بحث خواهد شد».

او همچنین افزود که در این دور از مذاکرات درباره تعیین زمان‌بندی برای خروج نیروهای آمریکایی از تمام خاک عراق، توافق خواهد شد.

اردوگاه‌ها عراقی است، آمریکایی نیست
فواد حسین، خاطرنشان كرد: «بر خلاف ادعای برخی‌ها، آمریكایی‌ها در پایگاه‌های ارتش عراق مستقر هستند و نه در پایگاه‌های آمریکایی.»

فواد حسین با بیان اینکه دولت فعلی ایالات متحده وضعیت عراق را به گونه‌ای مغایر با دولت پیشین می‌فهمد، خاطرنشان کرد که ممکن است دو طرف پس از پایان آخرین دور از گفت‌وگوهای استراتژیک به توافق سال 2008 برگردند.

گفتنی است که فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق دوشنبه هفته گذشته در راس هیاتی بلندپایه برای گفت‌وگو درباره زمان انجام مرحله چهارم از گفت‌وگوهای استراتژیک میان واشینگتن و بغداد به آمریکا سفر کرد تا درباره مسائل مربوط به خروج نیروهای آمریکایی از عراق بحث و گفت‌وگو کنند.

دور سوم گفتگوها میان عراق و آمریکا در آوریل گذشته به پایان رسید و دو طرف این دور از گفت‌وگوها را بسیار موفقیت‌آمیز توصیف کردند.

اولین دور ازگفت‌وگوهای استراتژیک بغداد و واشینگتن در ماه ژوئن سال 2020 آغاز شد.

کاخ سفید هفته گذشته اعلام کرد، از سرگیری دور چهارم گفتگوی استراتژیک با عراق در 24 ژوئیه ماه جاری از سر گرفته می‌شود.
عراق با ایالات متحده آمریکا دارای توافق‌نامه‌ای موسوم به «چارچوب استراتژیک» است که در سال 2008 میان دو کشور امضا شد. این توافقنامه ماهیت روابط دو کشور را در سطوح همکاری و پشتیبانی در زمینه‌های امنیت، اقتصاد و توسعه تنظیم می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید