واشینگتن: اسلحه ایرانی در دست حزب‌الله حاکمیت لبنان را تهدید می‌کند

آمریکا انتقال اسلحه پیشرفته ایران به حزب‌الله را تهدیدی علیه امنیت ملی و سیاست خارجی خود دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی موشک‌پرانی حزب‌الله از جنوب لبنان به خاک اسرائیل و واکنش توپخانه‌ای تل‌آویو به آن، ایالات متحده وجود سلاح‌های پیشرفته ایرانی در دست این گروه شبه‌نظامی را تهدیدی علیه حاکمیت لبنان وهمچنین امنیت ملی و سیاست خارجی آمریکا دانست.

کاخ‌ سفید چهارشنبه21 ژوئیه 2021، در بیانیه‌ای رسمی درباره حمایت رژیم ایران از حزب‌الله لبنان، گفت؛ انتقال روزافزون سلاح‌های پیشرفته از ایران به حزب‌الله، حاکمیت لبنان را تضعیف و به بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی در منطقه دامن می‌زند.

کاخ سفید همچنین تأکید کرد که انتقال اسلحه پیشرفته از ایران به گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان تهدیدی خارق‌العاده علیه امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده است.

به‌دنبال حمله موشکی سحرگاه سه‌شنبه از جنوب لبنان، آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل تاکید کرد که تل‌آویو به هر تهدیدی از خاک لبنان، پاسخ خواهد داد.

آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش اسرائیل نیز روز گذشته گفت، لبنان در حال فروپاشی است و حزب‌الله نقش مهمی در این فروپاشی دارد. با این وجود ما اما اجازه نمی‌دهیم از داخل خاک لبنان موشک به‌سوی شهرهای شمالی‌ اسرائیل شلیک شود. ما به هر طرفی که بخواهد حاکمیت‌مان را تهدید کند، پاسخ خواهیم داد.

از سویی ارتش لبنان سه‌شنبه اعلام کرد که منطقه «وادی حامول» در جنوب این کشور مورد حملات توپخانه‌ای ارتش اسرائیل قرار گرفته است.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل نیز صبح سه‌شنبه دولت لبنان را مسئول اصلی حمله موشکی به اسرائیل معرفی و اظهار کرد که مقصر این قضیه دولت لبنان است که «به تروریست‌ها اجازه می‌دهد در داخل خاک این کشور فعالیت کنند.»

گانتز تاکید کرد كه «تل‌آویو اجازه نمی‌دهد بحران اجتماعی، سیاسی، و اقتصادی در لبنان تبدیل به یک تهدید امنیتی علیه اسرائیل شود.»

او سپس هشدار داد:«اسرائیل به هر گونه تهدید علیه حاکمیت و شهروندانش، مطابق با منافع خود و درزمان و مكان مناسب واکنش نشان خواهد داد.»

گفتنی است که به گزارش ارتش اسرائیل، سحرگاه سه‌شنبه به وقت محلی دو موشک از جنوب لبنان به‌سوی شمال این کشور شلیک شد که آژیرهای خطر در منطقه جلیل غربی را به صدا درآورد.

یگان‌های توپخانه‌ای ارتش اسرائیل در پاسخ به این حمله موشکی اهدافی را در جنوب لبنان بمباران کردند.

ساعاتی پیش از این برخورد نظامی در مرز با لبنان و به گزارش رسانه‌های دولتی سوریه، جنگنده‌های‌ اسرائیلی چندین مرکز نظامی رژیم سوریه در حومه شهر حلب را مورد حمله قرار داده که با واکنش پدافند هوایی سوریه مواجه شده بودند.

بنا به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه در این حملات هوایی اسرائیل، پایگاه‌های نظامی رژیم سوریه که میزبان زاغه‌های سلاح و مهمات و مقرهای سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان ایران است، هدف قرار گرفت که به کشته شدن 5 شبه‌نظامی ایران و مجروح شدن تعدادی دیگر منجر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید