مقامات امنیتی عراقی: عامل حمله به بازار شهرک صدر «انتحاری» بود

پارلمان عراق خواستار تغییر برخی مسئولان امنیتی این کشور شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی وقوع انفجاری در آستانه عید قربان در بازار عمومی شهرک صدر در شرق بغداد، پایتخت عراق، کمیته اطلاع‌رسانی امنیتی این کشور اعلام کرد که انفجار توسط عامل انتحاری که جلیقه انفجاری بر تن داشته، صورت گرفته است.

بنا به اعلام کمیته اطلاع‌رسانی امنیتی عراق، به‌دنبال وقوع انفجار در شهرک صدر که 30 کشته و بیش از 50 زخمی بر جای گذاشت و پس از تکمیل گزارش‌های فنی کارشناسان مواد منفجره، شواهد جنایی و همچنین بررسی‌های فنی از صحنه جرم، مشخص شد که این انفجار تروریستی بوده و توسط عامل انتحاری که جلیقه انفجاری بر تن داشته، رخ داده است.

دستگاه‌های اطلاعاتی عراق در ادامه تدابیر امنیتی اتخاذ شده اقدام به جمع‌آوری اطلاعات دقیقی درباره عناصر تروریستی جنایتکاری که دست به چنین اقدام تروریستی زده‌اند، کرده تا آنها را به عدالت سپرده ومجازات شوند.

پارلمان عراق خواستار تغییر برخی مسئولان امنیتی شد

ساعاتی پس از وقوع انفجار در بازار عمومی شهرک صدر در بغداد، محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق خواستار تغییر برخی از مسئولان امنیتی این کشور شد.

حلبوسی در توییتی بر ضرورت پاسخگویی مسئولان امنیتی تأکید کرد که به گفته او در اتخاذ تدابیر امنیتی کوتاهی کرده‌اند و گفت:«این تخلفات بدون پاسخگویی واقعی عبور نخواهند کرد».

در همین حال برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق، با محکوم کردن این انفجار تروریستی آن را جنایتی فجیع توصیف کرد.

او خاطر نشان کرد کسانی که در آستانه عید قربان غیرنظامیان را در شهرک صدر هدف قرار می‌دهند، درواقع دوست ندارند ملت عراق را برای یک لحظه خوشحال ببینند.

رئیس‌جمهوری عراق همچنین اظهار داشت:«ما تا ریشه‌کن کردن تروریسم آرام نخواهیم نشست».

انتقاد از عملکرد امنیتی دولت

از سویی کمیسیون عالی حقوق بشر عراق در بیانیه‌ای با محکوم کردن انفجار تروریستی شامگاه دوشنبه درشهرک صدر بغداد، از ناکامی مقامات امنیتی در برقراری تدابیر شدید امنیتی برای حفظ جان عراقی‌ها درآستانه عید قربان ابراز تعجب کرد.

این کمیسیون افزود: «با وجود تکرار چنین جنایات تروریستی علیه مردم ما، مقامات مسئول تاکنون اقدامی برای اطمینان از عدم وقوع چنین انفجارهایی انجام ندادند».

وقوع انفجار تروریستی شامگاه دوشنبه در شهرک صدر بغداد، 30 کشته و بیش از 50 مجروح بر جا گذاشته است.

به دنبال وقوع این انفجار، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، دستور تحقیق در این‌باره و پیگرد عاملان این حمله تروریستی را صادر کرد. او همچنین دستور بازداشت فرمانده پلیس شهرک صدر را صادر کرد.

هنوز هیچ‌ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله تروریستی را برعهده نگرفته است، اما داعش پیشتر مسئولیت حملات مشابهی را بر عهده گرفته بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید