حزب الله بنزین ایران را از بندر «بانیاس» به لبنان منتقل می‌کند

هشدار کارشناسان نسبت به احتمال اعمال تحریم‌های بیشتر علیه لبنان به‌دلیل اقدامات حزب الله

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

منابع آگاه «العربیه» در لبنان، شامگاه یکشنبه 18 ژوئیه، در گزارشی از اقدام حزب الله برای انتقال بنزین و گازوئیل ایرانی از بندر «بانیاس» سوریه به داخل بیروت خبر دادند.

به گفته این منابع، یک ماه پیش حسن نصرالله، رهبر شبه‌نظامیان حزب الله لبنان، وارد خط بحران سوختی این کشور شد. او با ابراز تمایل برای ارسال مواد و ارز لبنانی به ایران، تهدید کرد که اگر دولت این کشور در این زمینه اقدام نکند، حزب او به تهران رفته و برای خرید کشتی‌های بنزینی و دیزل با تهران مذاکره خواهد کرد.

اگرچه این پیشنهاد حزب الله برای معامله با ایران این کشور را مقابل طوفان تحریم‌ها قرار خواهد داد، اما به نظر می‌رسد که تهدید حزب الله اکنون عملی شده و از هفته آینده به واقعیت تبدیل خواهد شد.

بندر بانیاس جایگزین بندر بیروت

اگرچه نصرالله با تاکید بر اینکه کشتی‌های بنزینی ایرانی در مسیر بندر بیروت حرکت می‌کنند، کشور و دولت لبنان را به چالش کشید، اما همه مسائل طبق مراد او پیش نخواهد رفت چراکه بندر بیروت که از چهارم اوت گذشته در نتیجه انفجاری مهیب از ویرانی و عدم کارایی در ارائه خدمات رنج می‌برد، یک گذرگاه امن برای بنزین ایران نخواهد بود.

به گفته منابع آگاه العربیه، اگر چه رهبر حزب الله لبنان اصرار داشت محموله غیر قانونی کشتی‌های ایرانی را از طریق بندر بیروت وارد لبنان کند، اما بنا به توصیه یکی از متحدان خود از ایده خود منصرف شد.

طبق گفته این منابع، همپیمانان حزب الله به او هشدار داده بودند که لبنان ظرفیت و توانایی تحمل تحریم‌های بیشتری را ندارد، بنابراین نصرالله با این پیشنهاد که به جای بندر بیروت بندر بانیاس سوریه، مقصد کشتی‌های نفتی ایران باشد، موافقت کرد.

این منابع نشان داد که محموله‌های بنزین ایرانی که احتمالاً تعداد آنها 4 کشتی است، اکنون در بندر بانیاس لنگر انداخته و از هفته آینده بارگیری می‌شود. این محموله غیر قانونی که خلاف تحریم‌های سازمان ملل است، از طریق تانکرهایی به طور مستقیم به لبنان منتقل می‌شوند.

این منابع همچنین تصریح کردند که حزب الله زیرساخت های لازم برای تحویل سوخت را که عمدتاً به نفع هواداران خود در بقاع، جنوب و حومه جنوبی است، آماده کرده است. طبق این گزارش این حزب مخازن و دیگر ابزار ذخیره‌سازی این محموله‌های بنزین را به پایان رسانده است.

منابع آگاه العربیه اظهار داشتند كه جایگاه‌های سوخت «الامانه» كه در سراسر لبنان توزیع شده‌اند و سال گذشته به‌دلیل ارتباط با حزب الله از سوی خزانه‌داری آمریکا در لیست تحریم‌ها قرار گرفتند‌، بزرگترین سهم از بنزین قاچاق ایران را به خود اختصاص دادند.

هدف حزب الله از این اقدام اشباع بازار لبنان با سوخت بنزین و گازوئیل ایرانی است. این حزب تلاش دارد با چنین اقداماتی از خشم فزاینده مردم جنوب لبنان علیه خود بکاهد. اهالی جنوب لبنان طی سال گذشته بارها با حضور در تظاهرات اعتراضی، علیه حزب الله شعار دادند.

قرار دادن لبنان در معرض تحریم‌ها

غسان بیضون، مدیرکل سابق سرمایه گذاری در وزارت انرژی و آب لبنان، به العربیه گفت: «بنزین ایرانی از طریق تانکرها از زمین به لبنان می‌رسد و بلافاصله به ایستگاههایی که آن را ذخیره می‌کنند توزیع می‌شود.

او همچنین گفت، حزب الله بخشی از در آمد این بنزین قاچاق شده به لبنان را به رژیم سوریه بازمی‌گرداند.

در همین حال دکتر سامی نادر، مدیر «موسسه امور استراتژیک» به العربیه گفت: «وارد کردن بنزین ایرانی از طریق گذرگاههای رسمی لبنان را در معرض تحریم‌های بیشتری قرار خواهد داد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید