الكاظمی: قاتل هشام الهاشمی به یک گروه غیرقانونی وابسته است

نخست وزیر عراق روابط بغداد با ریاض را بسیار عالی توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، بار دیگر بر پیگیری پرونده قاتلان فعالان سیاسی و تظاهرکنندگان عراقی تأکید کرد.

الکاظمی در مصاحبه اختصاصی با «العربیه» با بیان اینکه از زمان وقوع جنایت، قاتلان الهاشمی کارشناس امنیتی و تحلیلگر سیاسی را شناسایی کردیم ولی آنها به خارج از کشور گریختند، تصریح کرد: «کارمند وزارت کشور قاتل الهاشمی بود، او وابسته به گروهی قانون‌شکن بود و مسئولیت این جنایت بر گردن اوست و ما قاتلان همه فعالان اجتماعی و تظاهرات‌کنندگان را تعقیب خواهیم کرد و بازداشت قاتلان، دلیلی بر قدرت دولت است.»

الکاظمی گفت، برخی‌ها درباره اقدامات ما در تعقیب قاتلان، فعالان سیاسی و تظاهرکنندگان شک و تردید دارند.

او گفت، ارتش عراق در معرض بی‌مهری‌ها و خیانت‌های زیادی قرار گرفت.

درباره آتش‌سوزی در بیمارستان‌های عراق، الكاظمی با تأکید اینكه سیستم سیاسی و قانون اساسی نیاز به یک بازنگری كامل دارند، تصریح كرد كه فساد و زد و بندهای پشت پرده باعث رخ دان چنین حوادثی بوده است.

نخست وزیر عراق ادامه داد: «درگیری و نزاع سیاسی بر سر نفوذ، باعث مختل شدن خدمات به عراقی‌ها شد».

الکاظمی گفت که امیدوار است كه اهداف سیاسی پشت خرابكاری‌ها در پایه‌های انتقال برق نباشد. او همچنین بر ضرورت اصلاح بخش برق که از سال 2003 تاکنون از فساد مالی رنج می‌برد، تأکید کرد.

الکاظمی تأکید کرد که شرایط پذیرش سمت نخست وزیری از سوی او در نتیجه سقوط کامل صورت گرفت.

او گفت: «اگر من پست نخست وزیری را نمی‌پذیرفتم، در نتیجه سقوط کامل کشور شاهد یک جنگ داخلی می‌بودیم».

برگزاری انتخابات پارلمانی عراق

الکاظمی گفت: «ما برای برگزاری به موقع انتخابات سخت تلاش خواهیم کرد».

او خاطرنشان کرد: «اگر کسی فکر کند که من سعی می‌کنم انتخابات را به تعویق بیاندازم تا به دولت موقت یا وضعیت اضطراری ادامه دهم، دچار توهم شده است».

وی افزود: «ما از سلامتی برگزاری انتخابات محافظت خواهیم کرد و از فعالان می خواهیم در سطح گسترده‌ای در این انتخابات شرکت کنند و به مردم نیز انگیزه دهند».

نخست وزیر عراق با اشاره به حمایت کمیسیون انتخابات با بودجه ویژه گفت، خواسته عراقی‌ها برای حضور ناظران بین‌المللی برای برگزاری انتخابات برآورده شده است.

او اظهار داشت: «ما برای اجرای «اصول رقابت سالم و عادلانه» قبل از برگزاری انتخابات خواستار تشکیل جلسه نیروهای سیاسی خواهیم شد.

سه بار مورد سوء قصد قرار گرفتن

الکاظمی با اشاره به اینکه 3 بار مورد سوء قصد قرار گرفت، گفت: «عدم شرکت من در انتخابات پیام روشن بر بی‌طرفی من در این انتخابات است».

او گفت: «من از آینده نگران نیستم و نمی‌ترسم».

الکاظمی گفت زمانی که او قدرت را به دست گرفت، فرقه گرایی در ارتش و نیروهای امنیتی نفوذ کرده بود.

او گفت: «نهادهای نظامی به یک هویت ملی عراقی و دور از فرقه گرایی احتیاج دارند.

او همچنین گفت که سیاست سکوت و عدم درگیری را انتخاب کرده است.

تعدی‌ کسانی که به اقدامات و عملکردهای فراقانونی باور دارند، بسیار بوده است.

حشد الشعبی نهاد قانونی است

وی با تأکید بر اینکه حشد الشعبی یک نهاد قانون اساسی است که وفاداری آن باید به فرمانده کل نیروهای مسلح باشد، افزود: «حشد الشعبی یک نهاد نوپاست که بسیاری از مشکلات در آن رخ می‌دهد».

الكاظمی در مورد گروه‌های فراقانونی گفت که آنها هیئت‌های دیپلماتیک و نیروهای ائتلاف بین‌المللی را هدف قرار می‌دهند.ا ین گروه‌ها می‌خواهند عراق را به میدان جنگ تبدیل كنند.

تصمیم‌های سیاسی دولت بغداد کاملا عراقی است

الکاظمی با تاکید بر اینکه گام‌های جدی برای محافظت از نمایندگی‌های دیپلماتیک برداشته شده است، خاطرنشان کرد که دولت مسئول حاکمیت کشور است و باید از هیئت‌های دیپلماتیک محافظت کند. او همچنین تاکید که تصمیم دولت او حاکمیتی و کاملا عراقی است.

نخست وزیر عراق با بیان اینکه سفرش به واشینگتن برای تنظیم روابط و عقب نشینی نیروهای جنگی از عراق انجام می‌شود، افزود: «امیدواریم که تبدیل به میدان درگیری آمریکا و ایران نشویم».

او با اشاره به اینکه گفت‌وگوهای امریکا و ایران بازتاب مستقیمی بر منطقه خواهد داشت، تصریح کرد: «ما با طرف ایرانی گفت‌وگو می‌کنیم زیرا نیازمند ثبات هستیم و پس از تحلیف رئیس‌جمهوری جدید به تهران سفر خواهم کرد.»

روابط با سعودی بسیار عالی است

الکاظمی در این مصاحبه به العربیه با تاکید بر اینکه روابط عراق با سعودی بسیار عالی است، افزود: «ولیعهد سعودی دوست شخصی است و از تلاش‌های او برای اصلاحات خوشحالم».

او با بیان اینکه اجازه نخواهیم داد عراق مبدایی برای تهدید همسایگان باشد، گفت: «حفاظت و صیانت از مرزها اولویت است و شکاف‌های امنیتی ناچیزی در مرزها وجود دارد و ما موفق شدیم ده‌ها تروریست را در مرزهای مشترک با سوریه بازداشت کنیم.»

تبلیغات رسانه‌ای «داعش»

الکاظمی درباره داعش گفت، این سازمان تروریستی در تلاش است تا از شرایط موجود در عراق به نفع خود بهره برداری کند. او به دنبال عملیات رسانه‌ای است نه عملیات کیفی.

او همچنین به روابط با ترکیه پرداخت و گفت در گفت‌وگو با آنکارا درباره پرونده آب نوعی پیشرفت حاصل شده است.

نخست وزیر عراق گفت که او به دنبال بازگرداندن نقش تاریخی کشورش در منطقه و نزدیک کردن دیدگاه‌ها به همدیگر است.

او افزود: «ما باید به آینده ایمان داشته باشیم واقعیت‌ها را از طریق انتخابات تغییر دهیم و اسلحه‌ها را فراموش کنیم».

کمک به فرزندان منطقه سنجار

الکاظمی با بیان اینکه روابط با اروپا به بهبود وضعیت اقتصادی و مدیریتی عراق کمک می‌کند، گفت: «هماهنگی با مصر و اردن، برای تاسیس محور جدیدی نیست.»

او در بخشی از مصاحبه خود با تاکید بر اهمیت کمک به مردم سنجار در دفاع از مناطق‌شان، گفت: «جنگ‌های پوچ و آوارگی اهالی بسیاری از مناطق درگیری منجر به ازدحام بیش از حد جمعیت در بغداد شد».

او اظهار داشت: «تلاش می‌کنیم تا نام عراق را از فهرست کشورهای متهم به پولشویی پاک کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید