مقتدی صدر اعلام کرد در انتخابات پارلمانی عراق شرکت نمی‌کند

صدر گفته بود كه برخی جناح‌ها آماده سوزاندن عراق برای جلوگیری از تشکیل دولت صدری هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «رویترز» گزارش داد که مقتدی صدر روحانی متنفذ عراقی، در واکنش به رفتارهای تخریبی هواداران حکومت ایران در عراق علیه خود، اعلام کرد که در انتخابات ماه اکتبر شرکت نکرده و از دولت نیز حمایت نخواهد کرد.

صدر که پیشتر روابط خوبی با حکومت ایران داشت، چند سالی است که با شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق دچار مشکل شده است، و در مقابل آنها نیز گاهی‌ اوقات به وی حمله کرده و او را تخریب می‌کنند. صدر نیز مانند نیروهای نیابتی ایران در عراق، یک گروه شبه‌نظامی مسلح دارد.

به گزارش «رویترز»، پنجشنبه 15 ژوئیه 2021، صدر در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد: «به شما اطلاع می‌دهم كه در این انتخابات شركت نخواهم كرد. ملت از همه این‌ها مهمتر است.»

او تاکید کرد که «از دست دادن با کسانی که به دولت فعلی و دولت بعدی تعلق دارند» خودداری می‌کند.

رهبر «جنبش صدری» سپس هشدار داد که عراق در معرض «یک طرح شیطانی منطقه‌ای برای تحقیر و به زانو درآوردن کشور» است. او گفت: «مراقب باشید تا عراق به سرنوشت سوریه، افغانستان، یا سایر کشورهایی که قربانی سیاست‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی شده‌اند، دچار نشود.»

یک منبع نزدیک به صدر به «رویترز» گفت که این روحانی، به‌دنبال کارزار شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران برای تخریب شهرت جنبش صدر، که نگران پیروزی چشمگیر این جنبش در انتخابات پیش رو هستند، این تصمیم را گرفته است. به گفته این منبع، «صدر در گردهمایی اخیر به پیروانش گفته بود كه جناح‌هایی آماده سوزاندن عراق برای جلوگیری از تشکیل دولت صدری هستند.»

به گزارش «رویترز»، صدر یکی از شخصیت‌های تأثیرگذار در عرصه سیاسی عراق است، که معمولاً بدون داشتن منصب انتخابی، از قدرت زیادی برخوردار است. جریان منصوب به وی طی انتخابات پارلمانی 2018، با کسب 54 کرسی از 329 کرسی مجلس عراق، به عنوان بزرگترین جبهه سیاسی ظهور کرد و تأثیر بزرگی روی امور عراق گذاشت. لذا حتی اگر خودش در انتخابات پیش رو مشارکت نکند، نامزدهای وفادار به وی کماکان نفوذ جریان صدری را در عرصه سیاسی عراق حفظ خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید