هشدار اسرائیل: ایران در صدد سوءاستفاده از بحران لبنان است

ایران از طریق ارسال کمک‌های مشکوک نفوذ حزب‌الله در لبنان را تقویت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از شکست تلاش «حزب‌الله» در قاچاق اسلحه و کشف انبارهای سلاح وابسته به این گروه از سوی اسرائیل، احتمال افزایش تنش‌ها در لبنان به‌رغم وجود بحران سیاسی و اقتصادی در این کشور افزایش یافته است.

در پی آن، منابع اسرائیلی تاکید کردند که «فروپاشی نظام سیاسی» در لبنان پیامدهای امنیتی بزرگی بر تل‌آویو دارد و در همان حال گزینه‌های اسرائیل برای اقدام در لبنان را افزایش می‌دهد.

در همین رابطه «مرکز مطالعات استراتژیک اسرائیل» در گزارشی تاکید کرد که شرایط ناگوار لبنان از جمله شرایط سخت اقتصادی، فساد، بحران سیاسی و شرایط معیشتی شهروندان به سرعت در حال گسترش بوده و عواقب خطرناکی خواهد داشت.

این مرکز بحران انرژی و صف‌های طولانی در جایگاه‌های سوخت، قطع مستمر و طولانی مدت برق، کمبود کالاهای اساسی و دارو و گسترش فقر در لبنان را دارای پیامدهایی دانست که فقط منحصر به این کشور نخواهد ماند.

افزایش نفوذ گروه‌های شبه‌نظامی

در ادامه گزارش این مرکز مطالعاتی آمده که تنش‌های سیاسی در لبنان بدون شک بر امنیت اسرائیل تاثیر خواهد گذاشت چرا که حزب‌الله از این شرایط برای افزایش نفوذ خود در لبنان سوءاستفاده کرده و این وضعیت در نهایت به تقویت نفوذ ایران در لبنان یاری می‌رساند.

تولید موشک

بنا به نظر مرکز مطالعات اسرائیل، ایران از طریق ارسال کمک به لبنان مانند کمک‌های نفتی، در صدد تحقق اهداف خود در منطقه است و این کمک‌ها به تقویت ماشین نظامی حزب‌الله به‌ویژه تولید موشک خواهد انجامید.

با این وجود حزب‌الله در شرایط کنونی که جهان اهمیت زیادی به شرایط لبنان نمی‌دهد از واکنش نظامی اسرائیل و آسیب به زیر ساخت‌های نظامی خود بیم دارد.

بحران بی‌سابقه در لبنان

لبنان هم‌اکنون بدترین بحران اقتصادی و سیاسی را از زمان پایان جنگ داخلی تجربه می‌کند.

پس از شکست سعد حریری در تشکیل کابینه به دلیل اختلاف با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان، اعتراضات خیابانی بار دیگر سراسر لبنان را فرا گرفت.

همزمان، ارتش لبنان نسبت به افزایش اعتراضات سیاسی و اجتماعی به دلیل بحران مالی هشدار داد.

گفتنی است که بانک جهانی بحران اقتصادی کنونی لبنان را از بدترین بحران‌های تاریخ معاصر برشمرد؛ بحرانی که باعث کمبود شدید کالاهای اساسی مانند سوخت و دارو شده و به سقوط نصف شهروندان کشور به زیر خط فقر انجامیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید