مشاور الکاظمی: گروه‌های شبه‌نظامی تلاش ‌می‌کنند جای دولت عراق را بگیرند

علاوی: با اقلیتی مشکل سیاسی داریم که می‌خواهد کشور را به سمت اشتباه سوق دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین علاوی مشاور مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، روز یکشنبه 18 ژوئیه در مصاحبه با العربیه گفت که گروه‌های شبه‌نظامی تلاش ‌می‌کنند جای دولت عراق را بگیرند.
مشاور الکاظمی، با اشاره به ترور هشام الهاشمی تحلیلگر عراقی که به دست شبه نظامیان وابسته به ایران کشته شد، گفت که وقتی اسلحه خارج از کنترل دولت باشد به یک چالش اساسی تبدیل می‌شود.
علاوی همچنین گفت که «دولت با گروهی کوچک که می‌خواهد کشور را به سمت اشتباه سوق ‌دهد، مشکل سیاسی دارد.» او افزود:«در طبقه‌بندی و تشخیص گروه‌هایی که پایگاه‌های نظامی نیروهای آمریکایی و عراقی را هدف قرار می دهند، مشکل داریم».

نظارت بر اقدامات حشد الشعبی

این در حالی است که منابع نظامی عراقی تأکید کردند که دفتر فرماندهی کل نیروهای مسلح این کشور در اقداماتی تازه، نظارت بیشتری بر فعالیت‌های شبه نظامیان «حشد الشعبی» در داخل پایگاه‌های ارتش را اعمال کرد.
این منابع فاش کردند که دستور نخست‌وزیر شامل ممنوعیت استفاده از پایگاه‌های ارتش برای هدف قرار دادن مراکز دیپلماتیک و دیگر پایگاه‌های نظامی مستقر در کشور است.
بنا به گزارش روزنامه «الشرق الاوسط» اقدامات اخیر دولت الکاظمی در راستای محدود کردن فعالیت‌های غیرقانونی گروه‌های شبه‌نظامی محسوب می‌شود.

اختلاف میان افسران

اقدامات اخیر در محدود کردن فعالیت گروه‌های شبه‌نظامی در پی اختلاف و نزاع شدید میان برخی فرماندهان نظامی در یک پایگاه هوایی رخ داد که نیروهای حشد الشعبی از آن پایگاه پهپادهای انفجاری به پرواز در می‌آوردند.
پس از اقدامات اخیر، نیروهای حشد الشعبی برای در امان ماندن از حملات هوایی مواضع نیروهای خود را به اطراف شهرها و مرزهای عراق منتقل کردند.
پیشتر الکاظمی گفته بود که نیروهای نظامی و امنیتی عراق با صبر و تحمل اما با قاطعیت کوشیدند نظم و قانون را در کشور برقرار کرده و مقابل بی‌نظمی اعمال شده از سوی گروه‌های شبه‌نظامی واکنش منطقی و کم هزینه نشان بدهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم