الکاظمی اقدامات کنترلی بیشتری بر «حشد الشعبی» اعمال کرد

شبه‌نظامیان عراقی برای در امان بودن از حملات هوایی به اطراف شهرها و مرزهای عراق پناه می‌برند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برخی منابع نزدیک به نیروهای مسلح عراق به «العربیه» گفتند که مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر به‌عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح دستور مراقبت هر چه بیشتر بر نیروهای حشد الشعبی مستقر در پایگاه‌های نظامی را صادر کرده است.

این منابع فاش کردند که دستور نخست‌وزیر شامل ممنوعیت استفاده از پایگاه‌های ارتش برای ضربه‌زدن به مراکز دیپلماتیک و دیگر پایگاه‌های نظامی مستقر در کشور است.

بنا به گزارش روزنامه «الشرق الاوسط» اقدامات اخیر دولت الکاظمی در راستای محدود کردن فعالیت‌های غیر قانونی گروه‌های شبه نظامی محسوب می‌شود.

اختلاف میان افسران

اقدامات اخیر در محدود کردن فعالیت گروه‌های شبه‌نظامی در پی اختلاف و نزاع شدید میان برخی فرماندهان نظامی در یک پایگاه هوایی رخ داد که نیروهای حشد الشعبی از آن پایگاه پهپادهای انفجاری به پرواز در می‌آوردند.

پس از اقدامات اخیر، نیروهای حشد الشعبی برای در امان ماندن از حملات هوایی مواضع نیروهای خود را به اطراف شهرها و مرزهای عراق منتقل کردند.

نظم مقابل بی‌نظمی

پیشتر الکاظمی گفته بود که نیروهای نظامی و امنیتی عراق با صبر و تحمل اما با قاطعیت کوشیدند نظم و قانون را در کشور برقرار کرده و مقابل بی‌نظمی اعمال شده از سوی گروه‌های شبه‌نظامی واکنش منطقی و کم هزینه نشان بدهند.

الکاظمی تاکید کرد که برخی به‌دنبال برهم زدن امنیت کشور و ایجاد ناامنی بودند اما دولت با استفاده از نهادها و ظرفیت‌های قانونی به طور منطقی به حل و فصل معضلات اقدام کرد.

سخنان الکاظمی به تلاش نیروهای حشد الشعبی و دیگر شبه‌نظامیان اشاره دارد که ماه گذشته کوشیدند در واکنش به بازداشت قاسم مصلح از فرماندهان حشد الشعبی و متهم به ترور فعالان سیاسی در کربلا، در منطقه سبز بغداد مانور نظامی انجام بدهند. این کوشش حشد الشعبی با حضور نیروهای نظامی و امنیتی دولتی در بغداد و ورودی‌های منطقه سبز ناکام ماند و ارتش عراق در نهایت بدون درگیری مانع انجام مانور شبه‌نظامیان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید