نخست وزیر عراق: عاملان قتل «هشام الهاشمی» را دستگیر کردیم

ستوان احمد حمداوی عوید، از کارکنان وزارت کشور عراق، عامل قتل الهاشمی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، از دستگیری عاملان قتل هشام الهاشمی، نویسنده و تحلیل‌گر سیاسی این کشور خبر داد.

الکاظمی جمعه 16 ژوئیه اعلام کرد عاملان ترور هشام الهاشمی، نویسنده و تحلیل‌گر سیاسی عراقی که در ژوئیه 2020 کشته شده است، دستگیر شدند.

شبکه‌های «العربیه» و «الحدث» اعترافات قاتل هشام الهاشمی به نام ستوان احمد حمداوی عوید که از کارکنان وزارت کشور عراق است را پس از اعلام دستگیری او توسط دولت این کشور، پخش کردند.

پیش از آن الکاظمی بر شبکه توییتر گفته بود:« قول داده بودیم که قاتلان هشام الهاشمی را دستگیر کنیم و به این قول وفا کردیم، پیش از آن جوخه‌های مرگ و قاتلان احمد عبدالصمد را به عدالت سپردیم و نیروهای ما صدها تن از جنایتکارانی که دست آنها به خون بی‌گناهان آغشته است را دستگیر کردند».

نخست وزیر عراق در ادامه گفت:«حق همگان است که انتقاد کنند. به تبلیغات بی‌ارزش بها نمی‌دهیم و مزایده‌ هم نمی‌کنیم، بلکه با تمام توان برای خدمت به مردم و احقاق حق به وظایف‌مان عمل می‌کنیم».

پیش از آن یک سرتیپ بازنشسته ارتش عراق به شبکه «العربیه» گفته بود که « قاتل هشام الهاشمی از نیروهای وزارت کشور، با درجه ستوانی است و به عضویت در گروههای شبه‌نظامی مسلح اعتراف کرده است. اعترافات او به زودی پخش خواهد شد».

فایق زیدان، رئیس شورای عالی قضایی در عراق اوایل ژوئیه جاری اعلام کرده بود که حکم‌های دستگیری متهمان در پرونده هشام الهاشمی صادر شده است.

هشام الهاشمی در روز 6 ژوئیه 2020 به دست افراد مسلح ناشناس در مرکز بغداد، پایتخت عراق به قتل رسید. الهاشمی پس از انجام یک گفت‌وگوی تلویزیونی که در آن از «تیم‌های کاتیوشا» مورد حمایت گروه‌ها و احزاب عراقی وابسته به ایران سخن به میان آورده بود، در جلوی درب منزلش ترور شد.

ویدیوهای به دست آمده از سیستم‌های مدار بسته لحظه خارج کردن پیکر خونین الهاشمی از خودرو را نشان می‌دهد که فرزندان او شاهد این صحنه هولناک بودند.

ترور هشام الهاشمی، نویسنده و تحلیل‌گر سیاسی به در ادامه قتل‌ها، حملات و اقدامات هراس‌افکنانه زنجیره‌ای است که علیه فعالان عراقی مخالف سلطه گروه‌های شبه‌نظامی بر قدرت، به وقوع پیوسته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید