مراسم حج امسال نیز با اعمال پروتکل‌های شدید بهداشتی برگزار می‌شود

معاون وزیر حج سعودی گفت که انتخاب حجاج امسال از طریق سامانه الکترونیکی انجام گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مراسم حج امسال مانند سال گذشته فقط برای حجاج مقیم در پادشاهی عربی سعودی که واکسن کرونا دریافت کرده‌اند، امکان‌پذیر بوده و پذیرش حجاج از خارج از سعودی مانند مراسم پارسال ممنوع اعلام شده است.

حج امسال تنها با حضور 60 هزار نفر برگزار می‌شود که از طریق سامانه‌ای الکترونیکی از میان 558 هزار داوطلب ساکن سعودی برگزیده شده‌اند.

حجاج امسال اندکی بیشتر از تعداد آنها در سال گذشته بوده اما از تعداد زوار در شرایط عادی حج بسیار کمتر است.

در همین زمینه، عبدالفتاح مشاط، دستیار وزیر حج سعودی به تلویزیون «العربیه» گفت که حجاج امسال که 60 هزار نفر هستند از میان 150 ملیت ساکن در پادشاهی سعودی انتخاب شدند.

گفتنی است که در آخرین مناسک حج پیش از بحران کرونا در سال 2019، تعداد 2.5 میلیون نفر از اقصا نقاط جهان حضور پیدا کردند.

وزارت حج سعودی تاکید کرد که با رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی و ایمنی، ضمن ممنوعیت حضور حجاج دارای بیماری‌های زمینه‌ای، سن حاضران در حج امسال بین 18 تا 65 سال تعیین شده است.

این وزارتخانه با تاکید بر «فاصله‌گذاری اجتماعی» اعلام کرد که امسال برای هر زائر یک «کارت هوشمند» تدارک دیده شده تا حجاج بدون نیاز به عامل انسانی و به سادگی مکان اقامت و محل زیارت مکان‌های مقدس را شناسایی کنند. همچنین در صورت گم شدن زوار، می‌توان از طریق این کارت مکان شخص مورد نظر را سریعا پیدا کرد.

مقامات سعودی همچنین برای اجرای دقیق فاصله‌گذاری در هنگام اجرای مناسک حج، از دو روبات با رنگ‌های سفید و مشکی جهت توزیع بطری‌های آب زمزم جهت نوشیدن حجاج استفاده می‌کنند.

حجاج از روز شنبه وارد شهر مکه می‌شوند تا از روز یک‌شنبه مناسک حج را آغاز نمایند. آنها سپس روز دوشنبه به منطقه عرفات عازم شده و پس از آن عید قربان را جشن می‌گیرند.

سال گذشته پادشاهی عربی سعودی کوچکترین مناسک حج در تاریخ معاصر را برگزار کرد. طی مناسک سال گذشته ضمن تدارک مراکز سیار پزشکی و خودروهای اورژانس، هیچ گونه بیماری کرونا در میان حجاج گزارش نشد.

مسئولان وزارت حج سعودی سال پیش برای جلوگیری از شیوع کرونا، ماسک، مواد ضدعفونی و سنگ‌های ضد عفونی‌شده جهت اجرای مناسک «رمی حجرات» برای حجاج فراهم ساختند.

مقامات ذی‌ربط همچنین سجاده و لباس‌های احرام ساخته شده از مواد ضد باکتری برای زوار تهیه کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم