سقوط لیره لبنان مقابل دلار پس از شکست حریری در تشکیل کابینه

هر دلار آمریکا روز جمعه برابر 23 هزار لیره لبنان معامله شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از کناره گیری «سعد حریری» از تشکیل کابینه، ارزش پول ملی لبنان کاهش چشمگیری یافت و روز جمعه هر دلار آمریکا برابر 23 هزار لیره لبنان معامله شد.

این در حالی است که قیمت یک دلار آمریکا چند روز پیش در شرایطی بی‌سابقه در بازار سیاه از مرز 19 هزار لیره لبنان گذر کرده بود.

لبنان از پاییز سال 2019 درگیر یک بحران اقتصادی گسترده و عمیق است به طوری که طی آن قیمت دلار برابر پول ملی لبنان تا 10 برابر گران‌تر شد و قیمت کالاهای اساسی در بازار تا 400 درصد شاهد افزایش قیمت بود.

این کشور افزون بر بحران کمبود دارو و قطع طولانی مدت برق و گرانی مواد غذایی با کمبود سوخت نیز مواجه است که این امر می‌تواند باعث تعطیلی نانوایی‌ها و کمبود نان شود و بر عمق بحران کنونی کشور بیفزاید.

روز گذشته حریری پس از دیدار با «میشل عون»، رئیس جمهوری لبنان اعلام کرد که «شرایط تغییری نکرده است و ما نتوانستیم با رئیس جمهوری به توافق برسیم.»

او بیان کرد که «رئیس‌جمهوری خواستار تغییرات ریشه‌ای در کابینه پیشنهادی من شد.» حریری افزود که عون به او گفته توافق میان آنها تقریبا غیر ممکن است.

کنفرانس بین‌المللی برای کمک به لبنان

در همین رابطه وزارت خارجه فرانسه جمعه اعلام کرد که این کشور در 4 اوت، سالروز انفجار مهیب در بندر بیروت، میزبان یک کنفرانس بین‌المللی جهت کمک به لبنان خواهد بود.

وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد که این کنفرانس با ابتکار عمل مشترک امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و سازمان ملل متحد برگزار می‌شود و هدف آن کمک به مردم لبنان در شرایط بسیار سخت اقتصادی کنونی این کشور است.

هدر دادن 9 ماه زمان

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز شامگاه پنجشنبه به‌دنبال انصراف سعد حریری از تشکیل کابینه، گفت: «رهبران سیاسی لبنان فرصت 9 ماه گذشته را هدر دادند.»

بلینکن در بیانیه‌ای تاکید کرد که «استعفای امروز سعد حریری از سمت نخست وزیری یکی دیگر از تحولات مایوس کننده برای مردم لبنان بود.»

وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت: «بسیار مهم است که یک دولت متعهد و قادر به اجرای اصلاحات اکنون در لبنان تشکیل شود.»

او از رهبران سیاسی لبنان خواست تا «فورا اختلافات» را کنار بگذارند و دولتی تشکیل دهند که به مردم لبنان خدمت کند.

دولت پیشین لبنان به نخست‌وزیری «حسان دیاب» در پی انفجار اوت 2020 در بندر بیروت استعفا داد اما به عنوان دولت موقت امور جاری کشور را اداره می‌کند.

در انفجار بیروت بیش از 200 نفر کشته و حدود شش هزار نفر زخمی شدند و هزاران ساختمان مسکونی و تجاری ویران شد و یا به شدت آسیب دید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید