نخست وزیر عراق: تلاش‌های ما برای مبارزه با فساد با کارشکنی نظامندی مواجه است

اذعان الکاظمی به وجود خلل بنیادین در ساختارهای اداری دولت عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی وقوع آتش‌سوزی در بخش کرونای بیمارستان «الحسین» در شهر ناصریه که به کشته شدن 114 تن و مصدوم شدن 50 نفر دیگر شد، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق ضمن اشاره به وجود نواقص بنیادین در ساختارهای اداری دولت این کشور، گفت که تلاش‌های دولت او برای مبارزه با فساد با کارشکنی‌های نظام‌مندی مواجه شده است.

الکاظمی سه‌شنبه 13 ژوئیه طی سخنانی با بیان این‌که برخی‌ها برای ایجاد ناامنی، گسترش بی‌ثباتی و هرج و مرج در عراق تلاش می‌کنند. گفت اوضاع جاری کشور نشان می‌دهد که جدا کردن کارهای اداری از نفوذ سیاسی، نیازی ضروری است.

او در واکنش به فاجعه بیمارستان الحسین، تأكيد كرد با فاسدان و افرادی كه زندگی شهروندان عراقی را بازیچه قرار داده‌اند، تسامح نخواهد كرد.

نخست وزیر عراق همچنین گفت که تلاش‌های دولت او برای مبارزه با فساد با کارشکنی‌های سیستماتیکی روبرو است.

او همچنین اظهار داشت، نتایج تحقیقات در مورد آتش‌سوزی بیمارستان الحسین در استان ذی‌قار که ده‌ها کشته و مصدوم برجای گذاشته، ظرف یک هفته اعلام خواهد شد.

الکاظمی گفت:«مسئولیت دولت با تکرار این گونه فاجعه‌ها در ماههای گذشته که همزمان با بحران‌های بزرگی مانند بحران اقتصادی و غیره بوده، مضاعف شده است».

نخست وزیر عراق افزود که برخی از این بحران‌ها مانند مشکلات اقتصادی طبیعی بوده اما برخی دیگر از آنها مانند منفجر کردن پایه‌های انتقال برق بر اثر اقدامات خرابکارانه و به دست عوامل مخرّب انجام شده است.

خلل ساختاری در مدیریت دولت

نخست وزیر عراق همچنین اظهار داشت، حادثه آتش‌سوزی بیمارستان الحسین خلل ساختاری در مدیریت دولت را نشان می‌دهد. زیرا خطاهای انجام شده تاکنون پیگیری نشده است و شهروندان ما همواره قربانی این خطاها شده‌اند.

الكاظمی تاکید کرد، عراق به راه‌اندازی فرآيند اصلاحات اداری نیاز فوری دارد.

او خاطرنشان كرد كه مهم‌ترين مراحل اصلاحات در این زمینه تفکیک میان كار اداری و نفوذ سیاسی است.

نخست وزیر عراق افزود:«دولت نامزدی را برای پر كردن پست وزیر بهداشت به عنوان جایگزین وزیر مستعفی به مجلس نمایندگان پیشنهاد كرده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید