عیادت الكاظمی از فعال عراقی آزادشده از دست ربایندگان

فعال عراقی به دلیل انتقاد از هادی العامری رهبر شبه نظامیان «بدر» وابسته به سپاه قدس به مرگ تهدید شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، روز یکشنبه 11 ژوئیه، یکی از فعالان سیاسی که نیروهای امنیتی این کشور او را از دست ربایندگان آزاد کرده بودند، در بیمارستان ملاقات کرد.

«علی المکدام» فعال سیاسی عراقی، چند روز پیش توسط گروهی مسلح ناشناس در یکی از مناطق بغداد ربوده شد و به مدت 24 ساعت تحت شکنجه ربایندگان قرار گرفته بود.

پیشتر منابع «العربیه» در گزارشی تاکید کرده بودند که نیروهای امنیتی عراق توانستند این فعال سیاسی را از چنگ ربایندگان آزاد و به بیمارستانی در بغداد منتقل کنند.

تهديد به قتل به‌دلیل افشاگری

پیشتر مادر علی مكدام در مصاحبه با تلویزیون «العربیه» گفت، فرزندش به‌دلیل مقاله‌ای که درباره هادی العامری، رئیس ائتلاف الفتح نوشته است تهدید به قتل شده بود.

مادر این کنشگر عراقی تاکید کرد که او مسئله تهدید و ربوده شدن پسرش را به سرویس‌های امنیتی اطلاع داد و از آنها خواست تا از سرنوشت پسرش مطلع شوند.

الكاظمى هنگام دیدار از علی المکدام
الكاظمى هنگام دیدار از علی المکدام

هادی العامری رهبر یکی از شاخه‌های حشد الشعبی و رئیس ائتلاف «الفتح» است. او از دوستان نزدیک قاسم سلیمانی فرمانده سابق سپاه قدس و از تشکیل دهندگان شبه‌نظامیان لشکر «بدر» وابسته به سپاه قدس است. اغلب عراقی‌ها شبه‌نظامیان «بدر» را عامل کشتارهای فرقه‌ای سال‌های 2005 و 2006 در بصره، بغداد و دیگر مناطق سنی نشین عراق می‌دانند و این شبه‌نظامیان را به ترور کنشگران قیام اکتبر 2019 و 2020 متهم می‌کنند.

در همین حال محی الانصاری، پژوهشگر و محقق عراقی، روز شنبه اعلام کرده بود، ارتباط خود را با علی المکدام از عصر جمعه قطع کرده است.

المكدام پس از آزادی از ربایندگان

او گفت، آخرین دیدار او با این فعال عراقی ربوده شده در بعد از ظهر شنبه در قهوه‌خانه رضا علوان در منطقه الکراده بغداد بود. او پس از خروج از این قهوه‌خانه ناپدید شد.
او در توییتی نوشت المکدام یکی از اعضای جنبش عراقی‌ها معروف به «حراک البیت العراقی» است. او برای مدتی مورد آزار، اذیت و تهدید قرار گرفته بود.

این فعال عراقی در نهایت با فشار گسترده فعالان و کنشگران بر نهادهای دولتی و تلاش نیروهای امنیتی عراقی از چنگ ربایندگان آزاد شد.

گفتنی است که المکدام به‌دلیل فعالیت سیاسی و حضور دائم در میان تظاهرکنندگان جنبش مردمی اکتبر عراق و همچنین به‌دلیل انتقاد مداوم از احزاب سیاسی فاسد و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق، شهرت فراوانی یافته است.

فعالان عراقی شبه‌نظامیان وابسته به سپاه قدس را به ترور و ربودن کنشگران این کشور متهم می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید