متهمان اقدام به کودتا در اردن به 15 سال حبس محکوم شدند

یکی از متهمان به یک سال حبس اضافی و پرداخت 1000دینار نیز محکوم شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاه امنیت اردن، «باسم عوض الله» و «الشریف حسن بن زید» را به اتهام کودتا و اخلال در امنیت این کشور به 15 سال زندان محکوم کرد.

به گزارش خبرنگار «العربیه»، دوشنبه 21 تیر، این دادگاه همچنین الشریف حسن بن زید را به اتهام استفاده از مواد مخدر به یک سال حبس اضافی و پرداخت 1000 دینار محکوم نمود.

پس از اعلام احکام بدوی متهمان، وکلای آنان اعلام کردند که به این حکم نزد دادگاه تجدیدنظر اعتراض خواهند کرد.

حکم دادگاه کودتاگران و مخلان امنیت عمومی در اردن موسوم به «پرونده فتنه» روز دوشنبه به طور علنی اعلام شد.

دادگاه امنیت اردن اعلام کرد که متهمان این پرونده با هم در ارتباط بوده و افکار و ایده‌های ضد پادشاه و حکومتی داشتند. دادگاه ادامه داد که باسم عوض الله متهم ردیف اول پرونده به تحریک علیه پادشاه اقدام کرده و به همراه الشریف حسن بن زید، دیگر متهم پرونده کوشید ایده‌های ضد حکومتی خود را اجرایی کند.

قاضی دا‌دگاه در جریان قرائت حکم که به طور مستقیم از تلویزیون رسمی اردن پخش می‌شد، افزود: «متهمان پرونده با سو استفاده از شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور و منطقه تلاش کردند در امنیت اردن اختلال ایجاد کنند.»

قاضی پرونده تاکید کرد: «دو متهم با همکاری و هم‌فکری یکدیگر تلاش کردند از طریق تحریک جامعه و ایجاد اختلاف، در امنیت و ثبات کشور و حکومت اخلال ایجاد نمایند.»

عوض الله که دارای تابعیت دوگانه آمریکایی - اردنی است و از مشاوران عالی پیشین پادشاه اردن بود در هنگام قرائت حکم دادگاه گفت که در بازداشتگاه مورد شکنجه قرار گرفته است.

همزمان مایکل سالیوان، دادستان پیشین در آمریکا و وکیل انتخابی خانواده عوض الله که مقیم ایالات متحده هستند، اظهار داشت: «افزون بر شکنجه عوض الله، دادگاه امنیتی و غیر علنی اردن کاملا ناعادلانه و بدون رعایت استاندارهای مرسوم انجام می شود.»

این در حالی است که پیشتر وکلای عوض الله از شکنجه موکل خود سخنی نگفته بودند.

گفتنی است که دادگاه امنیتی اردن درخواست وکلای باسم عوض الله برای حضور 27 نفر از جمله 3 شاهزاده در دادگاه را به عنوان شهود پرونده رد کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید