بیانیه سعودی عمانی: حمایت از طرح صلح یمن و برخورد جدی با برنامه‌ هسته‌ای ایران

رهبران سعودی و عمان درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد اهتمام مشترک تبادل‌نظر کرده و بر هماهنگی فیمابین بر اساس منافع مشترک با هدف تقویت امنیت و ثبات منطقه و جهان تاکید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پادشاهی عربی سعودی و سلطنت عمان در بیانیه‌ای مشترک بر حمایت از طرح‌ ابتکار ریاض برای حل بحران یمن و پایان بخشیدن به درد و رنج مردم آن کشور تاکید کردند. در این بیانیه همچنین بر ضرورت همکاری و تعامل جدی با برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران تاکید شده است.
در این بیانیه از تاسیس شورای هماهنگی به ریاست وزرای خارجه دو کشور جهت تقویت و پیشبرد روابط دوجانبه استقبال شد. همچنین مقرر شد طرف‌های ذیربط در دو کشور با افتتاح هر چه سریعتر مسیر زمینی مستقیم و گذرگاه مرزی مشترک جابجایی مسافر و کالا جهت گسترش مبادلات اقتصادی مرزی و تکمیل زنجیره تولید و صادرات دو کشور را تسهیل کنند.


سعودی و عمان، در راستای تحقق اهداف برنامه‌های چشم‌انداز توسعه «2030 ریاض» و «2040 مسقط» بر فعال‌سازی هر دو بخش خصوصی و دولتی جهت افزایش سطح مبادلات تجاری و گسترش سرمایه‌گذاری‌های مشترک در پروژه‌هایی چون منطقه آزاد «الدقم»، پروژه‌های بخش انرژی، امنیت غذایی، پروژه‌های فرهنگی، ورزشی و توریستی تاکید کردند.


دو طرف با اشاره به همکاری و اجرای مشترک طرح ابتکار شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد و وزیر دفاع سعودی تحت عنوان «خاورمیانه سبز» این پروژه را برای کل منطقه و جهان بسیار حائز اهمیت دانستند.


در بیانیه مشترک دو کشور به تلاش‌های گروه اوپک‌پلاس به رهبری سعودی و همکاری عمان در ثبات بازار نفت به‌رغم کاهش تقاضا به‌دلیل پاندمی کرونا نیز اشاره شده است. در ادامه بیانیه بر ادامه همکاری دو‌جانبه و چند‌جانبه در بازار جهانی نفت تاکید شده است.
سعودی و عمان اجرای اقتصاد دورانی کربن، مورد حمایت کشورهای گروه 20 را برای کاهش هدررفت و استفاده بهینه از منابع انرژی و مقابله با چالش افزایش میزان گازهای گلخانه‌ای و گرمایش زمین ضروری دانستند. دو کشور این رویکرد را در راستای اقتصاد پایدار و تحقق آن را برای حفظ منابع انرژی تجدیدپذیر و ادامه ثبات بازار جهانی انرژی با‌اهمیت توصیف کردند.


دو طرف توافق کردند کمیته‌ها و کمیسیون‌هایی برای سرمایه‌گذاری مشترک در زمینه فناوری‌های پیشرفته، پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر، صنعت داروسازی و امنیت درمانی، توریسم، پتروشیمی، صنایع تبدیلی، زنجیره تامین، حمل و نقل، فناوری اطلاعات و فناوری‌های مربوط به حوزه آب تشکیل بدهند.
دو کشور همچنین از سرمایه‌گذاری سعودی در پروژه‌های بزرگ در عمان استقبال کردند.


رهبران سعودی و عمان درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد اهتمام مشترک تبادل‌نظر کرده و بر هماهنگی فیمابین بر اساس منافع مشترک با هدف تقویت امنیت و ثبات منطقه و جهان تاکید کردند.
سعودی و عمان همچنین بر توافق میان دو کشور جهت دستیابی به راهکاری سیاسی برای حل بحران یمن و پایان بخشیدن به درد و رنج مردم این کشور، طبق طرح ابتکار شورای همکاری خلیج، قطعنامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل و طرح‌ابتکار عمل ریاض تاکید کردند.
دو کشور در این بیانیه به اهمیت همکاری و تعامل مشترک درباره پرونده اتمی و برنامه موشکی ایران بر اساس حُسن همجواری و احترام به معاهدات و قطعنامه‌های نهادها و سازمان‌های بین‌المللی تاکید کرده و این رویکرد را جهت حفظ امنیت و ثبات منطقه و جهان ضروری دانستند.
هیثم بن طارق، سلطان عمان در جریان دیدار از پادشاهی عربی سعودی با تشکر از میزبانی شایان‌تقدیر سعودی، از ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی برای سفر به سلطنت عمان دعوت به‌عمل آورد.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید