شکایت عراق از ایران به‌دلیل قطع حقابه رودخانه‌های مرزی

وزیر منابع آب عراق از زیان جدی کشاورزان استان دیاله به‌دلیل اقدامات ایران سخن گفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مهدی رشید الحمدانی، وزیر منابع آب عراق، هشدار داد که به‌دلیل قطع حقابه رودخانه‌های مشترک در مرزهای شرقی عراق، عدم التزام ایران به عهدنامه‌های بین‌المللی و نادیده گرفتن دستورالعمل‌های الزام‌آور در شرایط کم آبی از تهران به سازمان‌های بین‌المللی شکایت خواهد کرد.

این وزیر عراقی تاکید کرد که ایران بدون در نظر گرفتن حقوق آبی عراق همچنان با قطع آب رودخانه‌های سیروان، کارون، کرخه و الوند به طور فزاینده‌ای حقابه عراق از این رودخانه‌ها را کاهش می‌دهد و به شهروندان و‌ کشاورزان عراقی که زندگیشان وابسته به آب این رودخانه‌ها است زیان‌های زیادی وارد می‌کند.

او اشاره کرد تهران به بهانه برگزاری انتخابات در ایران چندین بار نشست مشترک درباره موضوع رودخانه‌های مرزی را به تعویق انداخته است.

بحران در شط العرب

در میان نخلستان‌های انبوه و بی‌شمار جنوب عراق، شط العرب تنها گذرگاه این کشور به آب‌های آزاد محسوب می‌شود.

اما با کاهش آب دو رودخانه ‌دجله و فرات، سدسازی‌های بی‌رویه ایران و ترکیه بر رودخانه‌های مشترک و تخلیه فاضلاب شهری در دو رودخانه مذکور، شط العرب با کاهش فزاینده آب ورودی و کیفیت آب مواجه است. این شرایط باعث ورود آب شور دریا به زمین‌های زراعی کشاورزان عراقی و نابودی محصولات آنان شده است.

خشکسالی گسترده

خشک شدن رودخانه‌ها و تالاب‌های عراق در کشوری که 40 سال جنگ‌ها و بحران‌های داخلی بشدت به زیر‌ساخت‌های آن آسیب زده است به واقعیتی انکار ناپذیر تبدیل شده است.

امروزه عراق از کمترین امکانات و توانایی برای مقابله با شرایط اقلیمی در حال دگرگونی برخوردار است؛ شرایطی که روز به روز بر شدت و سختی آن افزوده می‌شود به‌طوری که سازمان ملل اعلام کرده تنها 3.5 درصد از زمین‌های زراعی عراق دارای سیستم آبیاری هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید