در آستانه سفر سلطان عمان به ریاض؛ آغاز دوره جدیدی از همکاری‌های دوجانبه

حجم تبادل تجاری میان سعودی و عمان در 10 سال گذشته دو برابر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پادشاهی عربی سعودی اعلام کرد، بنا به دعوت ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه این کشور، هیثم بن طارق، سلطان عمان، روز یکشنبه 11 ماه جاری برای دیداری دو روزه به ریاض خواهد رفت.
به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) دیدار سلطان عمان به توسعه افق‌های همکاری مشترک میان دو کشور در زمینه‌های مختلف و از جمله اقتصادی خواهد انجامید.
در این راستا، عبدالرحمن الجبیری نویسنده و تحلیل‌گر اقتصادی به «العربیه‌.نت» گفت که سفر پیش‌روی سلطان هیثم بن طارق به سعودی از دلالت و اهمیت بسزایی در سطح اقتصادی برخوردار است و در راستای خدمت به اهداف دو کشور و تحقق آرزوها و آرمان‌های رهبران و ملت‌های آنها است.
الجبیری توضیح داد که «روابط اقتصادی میان دو کشور شاهد افق‌های جدید است و تقویت کننده چشم‌اندازی‌های استراتژیک مشترک میان آنها در زمینه‌های مختلف است که از جمله آن اهداف توسعه پایدار و سرمایه‌گذاری‌های فیمابین است».
او همچنین گفت که این تحول بخش‌های کار و سرمایه‌ را قادر خواهد ساخت نقش مهم و محوری در بالا بردن میانگین‌های نمو اقتصادی و تبادل تجاری میان دو کشور و همچنین ارائه طرح‌های ابتکاری و فرصت‌های سرمایه‌گذاری مشترک ایفا کنند.

میزان تبادل تجاری

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد که حجم تبادل تجاری میان سعودی و سلطنت عمان در 10 سال اخیر دو برابر شده و به حوالی 9 میلیارد ریال سعودی در سال 2017 رسیده است. این در حالی است که در گذشته و تا سال 2008 سطح تبادل تجاری دو کشور از 4.4 میلیارد ریال سعودی فراتر نمی‌رفت.
بنا به اطلاعات سازمان کل آمار سعودی حجم تبادل تجاری میان ریاض و مسقط در دوره 10 ساله گذشته از 2008 تا 2017 با میانگین رشد 105 درصدی یعنی با میانگین رشد سالانه 10.5 درصد تا نزدیک به 86 میلیارد ریال سعودی رسید.


حجم کل تبادل تجاری میان سعودی و عمان در سه ماه اول سال 2021 به نزدیک به 2.152 میلیارد ریال سعودی رسید و در سال 2020 نیز بالغ بر 3.36 میلیارد دلار و شامل آهن، فولاد و فرآورده‌های شیمیایی ارگانیک بود.
همچنین ارزش صادرات غیرنفتی سعودی به سلطنت عمان بالغ بر 1.16 میلیارد دلار و شامل فلزات، سازه‌های آهنی و فولادی و مواد غذایی است.
این تحلیل‌گر اقتصادی همچنین افزود که پیش‌بینی می‌شود مرحله اقتصادی آتی میان دو کشور شاهد فراهم شدن فرصت‌های جدید و همکاری و تکامل اقتصادی فزاینده میان دو کشور در بسیاری از بخش‌ها و زمینه‌های مختلف اقتصادی باشد.
شایان‌ذکر است که سفر سلطان هیثم بن طارق به پادشاهی سعودی اولین دیدار خارجی او پس از گرفتن زمام قدرت در سال 2020 است.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم