ائتلاف بین‌المللی: داعش به‌دلیل فعالیت شبه‌نظامیان نیابتی ایران در حال تجدید قوا است

از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 40 حمله علیه منافع و نیروهای آمریکایی در عراق صورت گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش که رهبری آن را ایالات متحده آمریکا بر عهده دارد، هشدار داد که این گروه تروریستی در سایه حضور گروههای شبه‌نظامی وابسته به ایران که عرصه را بر ساکنان محلی سنی تنگ‌تر کرده‌اند، در حال تجدید قوا است.

کلنل دیو ویلیامز، فرمانده مرکز هماهنگی مشترک در ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش، شنبه 10 ژوئیه 2021، اعلام کرد که داعش در استان دیالی عراق در حال سازماندهی و تجدید قوا است.

به گفته این مقام نظامی آمریکایی شبه‌نظامیان خارج از چارچوب قانون که مورد حمایت ایران هستند اقدام به آزار و اذیت ساکنان سنی مذهب در مناطق تحت کنترل خود کرده که این اقدامات انگیزه آنها برای پیوستن به داعش را تشدید می‌کند.

ویلیامز همچنین اشاره کرد که ادامه حملات شبه‌نظامیان وابسته به تهران علیه نیروهای آمریکایی منجر به تاثیرگذاری بر ماموریت اساسی ائتلاف در مبارزه با داعش شده است.

به گفته او آزار و اذیت‌ ساکنان سنی مذهب با انگیزه‌های فرقه‌گرایانه از سوی شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران، جوانان سنی این مناطق را بر آن داشت تا به صف‌های داعش بپیوندند.

او در گفت‌وگو با رسانه‌های کُردی تاکید کرد که شبه‌نظامیان ایرانی نه تنها هیچ مشکلی را حل نمی‌کنند بلکه به پیچیدگی اوضاع دامن می‌زنند.

او همچنین در اشاره به حملات مکرر به نیروهای آمریکایی در عراق، گفت که تهدیدهای گروههای شبه‌نظامیان و حملات مکرر آنها که با هدف مجبور کردن نیروهای آمریکایی به خروج از عراق صورت می‌گیرد، بی‌فایده است.

خطر بزرگ داعش

در همین راستا فرمانده مرکز هماهنگی مشترک در ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش تاکید کرد که این گروه تندرو همچنان خطری بزرگ تشکیل می‌دهد و در حالی که ائتلاف بین‌المللی در تلاش برای از بین بردن آن است، گروههای شبه‌نظامی خارج از چارچوب قانون و مورد حمایت ایران اما در این راستا مشکلات بزرگی باعث می‌شوند.

این فرمانده آمریکایی همچنین تلاش‌های‌ مقامات عراقی و در راس آنها مصطفی الکاظمی، نخست وزیر و نیروهای مسلح این کشور را مورد تحسین قرار داده و از تشکیل نیرویی مشترک شامل ارتش و پیشمرگ‌ها برای تامین نیازهای امنیتی این کشور پرده برداشت.

این مسئول آمریکایی همچنین افزود که طرح جدید شامل انتقال یگان‌های مشترک به مناطق نزاع با هدف «تحت پیگرد قرار دادن بقایای داعش» صورت می‌گیرد.

تنش‌آفرینی فزاینده گروههای شبه‌نظامی

شایان ذکر است که گروه‌های شبه‌نظامی ایران در هفته‌های گذشته با در پیش گرفتن استراتژی حملات دوگانه شامل حملات همزمان راکتی و پهپادی بر شدت تهدیدها و تعداد حملات خود علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه افزودند. این گروههای شبه‌نظامی با استفاده از این تاکتیک و فریب سامانه‌های پدافند هوایی برای ضربه زدن به منافع و نیروهای آمریکایی مستقر در عراق، اقدام می‌کنند.

از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 40 حمله علیه منافع و نیروهای آمریکایی در عراق صورت گرفته که طی آن سفارت آمریکا در بغداد، پایگاههای عراقی میزبان نیروهای آمریکایی ، دو فرودگاه بین‌المللی بغداد و اربیل، کاروان‌های لجستیک ائتلاف بین‌المللی هدف قرار گرفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم