پاداش 5 میلیون دلاری آمریکا در قبال یک عضو القاعده در یمن

ابراهیم البنا بنیانگذار بخش اطلاعات گروه القاعده به شمار می‌رود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده برای ارائه اطلاعات درباره «ابراهیم البنا» عضو مصری القاعده که در یمن حضور دارد، 5 میلیون دلار جایزه تعیین کرده است.

وزارت خارجه آمریکا، پنج‌شنبه 17 تیر در صفحه توییتر «پاداش برای عدالت» نوشت: «ابراهیم البنا از موسسان و رهبران گروه القاعده در شبه جزیره عرب بوده که گوش به فرمان رهبران این گروه ستیزه‌جوی مستقر در تهران است.»

در ادامه این توییت آمده است: «این تروریست کشور خود مصر را با هدف ترور و آسیب زدن به مردم یمن ترک کرده است.»

ابوایمن المصری

البنا که به نام «ابوایمن المصری» نیز شناخته می‌شود، از رهبران گروه القاعده در شبه جزیره عرب است و به عنوان مسئول بخش اطلاعات این گروه فعالیت می‌کند.

او رهبری بخشی از القاعده را برعهده دارد که مسئولیت بسیاری از عملیات‌های تروریستی و وحشت‌آفرین از جمله حمله به ناوشکن آمریکایی «کول»، انفجار سال 2008 در سفارت آمریکا در صنعا و حمله تروریستی به پایگاه نظامی در ایالت فلوریدای آمریکا را برعهده داشته است.

بنا به گزارش‌های مطبوعاتی، البنا در سال 1993 به دلیل عضویت در گروه «جهاد اسلامی» و «طلائع الفتح» که فعالیت آنها از سوی پلیس مصر ممنوع اعلام شده بود، به یمن گریخت و پس از تاسیس «القاعده» توسط اسامه بن لادن به عضویت این گروه درآمد.

او از موسسان شاخه القاعده در «جزیره العرب و یمن» است و مدتها مسئولیت بخش رسانه‌ای شاخه القاعده در جزیره عرب را عهده‌دار بود.

گفتنی است که وزارت دفاع آمریکا در سال 2011 به اشتباه اعلام کرده بود که البنا و 6 تروریست دیگر در جریان یک حمله کشته شدند. پس از اثبات زنده بودن او، وزارت خارجه آمریکا وی را در لیست تروریست‌های جهانی قرار داد و برای ارائه هر گونه اطلاعات درباره او 5 میلیون دلار جایزه تعیین کرد.

چندی پیش وزارت خارجه آمریکا برای ارائه اطلاعات پیرامون «خالد باطرفی»، رهبر القاعده در یمن و «ابراهیم القوسی»از دیگر رهبران القاعده حاضر در یمن نیز جوایزی تعیین کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید