گروه‌های نیابتی ایران مسئولیت حمله به سفارت آمریکا در بغداد را انکار کردند

ایران پس از بن‌بست در مذاکرات وین به دنبال تنش کنترل‌شده با آمریکا در منطقه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی رد مسئولیت حمله به سفارت آمریکا در بغداد از سوی «عصائب اهل الحق» و «کتائب سید الشهدا» دو گروه شبه‌نظامی وابسته به ایران، گروه «حزب الله عراق» نیز از پذیرش مسئولیت این هجوم طفره رفت.

پس از حمله ارتش آمریکا به مواضع این گروه‌ها در مرز عراق و سوریه که به کشته شدن چهار نفر از این این شبه‌نظامیان وابسته به «حشد الشعبی»، آنان تهدید کرده بودند به منافع آمریکا در عراق حمله خواهند کرد.

اما اکنون ابوعلی العسکری، مسئول امور امنیتی شبه‌نظامیان «حزب الله» عراق، شامگاه پنج‌شنبه 17 تیر، ضمن خودداری از پذیرش مسئولیت حمله به اطراف سفارت آمریکا در چهارشنبه گذشته، در توییتر نوشت: «حمله به مراکز دیپلماتیک غیر قابل پذیرش است.» او در ادامه تاکید کرد که این گروه‌ها تصمیمی برای حمله به سفارت آمریکا در بغداد ندارند.

العسکری ضمن اشاره به «رعایت ضوابط درگیری» از سوی ستیزه‌جویان عراقی، برای مخفی نگه‌داشتن نقش ایران در افزایش تنش‌ها مدعی شد که تصمیم حمله به نیروهای آمریکایی در عراق به هیچ کشور خارجی ارتباط ندارد.

او همچنین در پیامی غیر مستقیم به نیروهای آمریکایی، تهدید کرد که هر گونه واکنش به حمله اخیر در اطراف سفارت آمریکا، واکنش مجدد شبه‌نظامیان عراقی را در بر خواهد داشت.

در همین رابطه قیس الخزعلی، رهبر شبه‌نظامیان «عصائب اهل الحق» نیز با انکار نقش گروهش در حملات اخیر به منافع واشینگتن اظهار داشت که «سفارت آمریکا در بغداد از اهداف حمله به منافع ایالات متحده در عراق نیست.»

هم‌زمان، سخنگوی پیشین «کتائب سید الشهدا» گفت که گروهش میان سفارت آمریکا و مقر نظامیان آمریکایی در نزدیکی سفارت تفاوت قائل بوده و حملات شبه‌نظامیان اغلب متوجه این مقر است.

افزایش تنش کنترل‌شده

این انکارها از سوی شبه‌نظامیان وابسته به ایران در عراق نشان می‌دهد که تهران پس از بن‌بست حاصل در مذاکرات اتمی وین به‌دنبال افزایش تنش نظامی غیر قابل کنترل با آمریکا نیست.

در همین رابطه، حمدی مالک، پژوهشگر بنیاد واشینگتن و متخصص گروه‌های شبه‌نظامی شیعه در گفت‌وگو با خبرگزاری «رویترز» گفت که حملات اخیر به منافع آمریکا در عراق و سوریه بخشی از تاکتیک جدید شبه‌نظامیان وابسته به ایران در منطقه است.

وی افزود: «پس از بن‌بست در مذاکرات اتمی وین، تهران به این گروه‌ها برای تنش‌افزایی “کنترل شده” چراغ سبز نشان داده است. با این وجود ایران مایل نیست این افزایش تنش باعث پیچیده‌تر شدن روند مذاکرات اتمی شود و به کلیت گفت‌وگوهای وین آسیب بزند.»

گفتنی است که از آغاز سال 2021 منافع آمریکا در عراق بیش از 45 بار مورد حمله قرار گرفت. ایالات متحده در چارچوب ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش 2500 نیروی نظامی در عراق مستقر کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید