درخواست هرستوگ از رهبران جهان برای مقابله با برنامه اتمی ایران

اسحاق هرتسوگ، رئیس‌جمهوری جدید اسرائیل، روز چهارشنبه، به‌طور رسمی کار خود را آغاز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اسحاق هرتسوگ، رئیس‌جمهوری جدید اسرائیل، یک روز پس از روی کار آمدن در جواب تبریک رهبران جهان، از آن‌ها خواست با این کشور برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران همراه شوند.

رئیس‌جمهوری اسرائیل گفت: «تلاش‌های ایران برای رسیدن به توانایی هسته‌ای تهدیدی برای امنیت و ثبات منطقه‌ای ماست، من می‌دانم که باهم می‌توانیم از تلاش‌های آن‌ها جلوگیری کنیم.»

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل نیز پنجشنبه سوم تیرماه، در یک سخنرانی عنوان کرد: «ما ترجیح می‌دهیم مردم دنیا بفهمند حکومت افراطی ایران که در آن جلاد تهران را به عنوان رئیس جمهور انتخاب کرده، حاضر است مردمش برای دست‌یابی به برنامه هسته‌ای سال‌ها گرسنگی بکشند.»

نخست وزیر اسرائیل از ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری آینده ایران به عنوان «جلاد تهران» نام برد و ایران را کشوری خواند که نمی‌توان با آن تعامل داشت.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل در همین مراسم تلاش ایران برای رسیدن به ساخت بمب اتم را صد در صد دانست و گفت: «چهل سال از بمب‌باران کوره اتمی عراق گذشته است و ولی امروز ایران به دشمنی جنایتکارتر و خطرناک‌تر تبدیل شده است و تمامی منطقه را تهدید می‌کند»

او تاکید کرد: «اگر جایی لازم باشد و احساس کنیم که باید وارد عمل شویم هر تهدیدی را از بین خواهیم برد.»

نخست وزیر اسرائیل به نمایندگی از دولت جدید، قرار است آخر ماه ژوئيه طی دیداری در کاخ سفید با جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد سیاست جدید اسرائیل در قبال ایران گفت‌و‌گو کنند.

دولت جدید اسرائیل در تلاش است با ایجاد فشار بر دولت بایدن، بر مذاکرات وین در مورد ایران تاثیر بگذارد.

همچنین مقامات اسرائیلی به وبسایت «آکسیوس» گفته‌اند که بنت در حال بازبینی سیاست خارجی اسرائیل در چندین جبهه با تمرکز ویژه بر پرونده ایران است. با وجودی که بنت و سلف وی نتانیاهو هر دو خواهان برخورد سخت با حکومت ایران هستند، بنت قصد دارد سیاست اسرائیل در قبال ایران را در مسیر جدیدی دنبال کند.

هچنین یک مقام اسرائیلی که نخواست نامش فاش شود درباره محورهای اصلی این بازبینی به «اکسیوس» گفت: «یکی این است که آیا برای اسرائیل بهتر است که آمریکا توافق هسته‌ای ایران را احیا کند یا خیر؛ و در صورت اصرار آمریکا به احیای برجام، اسرائیل چگونه می‌تواند بر دولت بایدن تأثیر بگذارد. یکی دیگر این است که اگر لازم شد، تکلیف اسرائیل برای استفاده از گزینه نظامی چیست.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید