عراق: حکم بازداشت قاتلان هشام الهاشمی و معترضان صادر شد

دادستان عراق از صدور حکم اعدام برای شماری از قاتلان تظاهرکنندگان خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فائق زیدان، رئیس شورای عالی قضایی عراق، روز پنجشنبه 8 ژوئیه از صدور حکم بازداشت متهمان به قتل هشام الهاشمی، تحلیلگر سیاسی این کشور خبر داد.

هشام الهاشمی تحلیلگر سیاسی عراق سال گذشته جلوی خانه‌اش در بغداد توسط افرادی مسلح به ضرب گلوله کشته شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، دادستان این کشور روز پنجشنبه 8 ژوئیه 2021 در بیانیه‌ای اعلام کرد، برای شماری از افسران که به قتل معترضان متهم شده‌اند، حکم اعدام صادر کرده است.

این خبرگزاری افزود:«دادگستری عراق اعلام کرد برخی پرونده‌های متهمان به قتل تظاهرکنندگان بررسی شد و شماری از آنها به اعدام محکوم شده و برای شماری نیز حکم بازداشت صادر شده است».

آزادی قاسم مصلح متهم به قتل کنشگران

در مورد پرونده «قاسم مصلح» فرمانده حشد الشعبی در الانبار، که به قتل ایهام الوزنی کنشگر عراقی متهم است، دادگستری تاکید کرد که قوه قضائیه برای آزادی او تحت هیچگونه فشاری قرار نگرفته است.

شایان ذکر است که بازداشت «قاسم مصلح» در ماه مه گذشته در رابطه با پرونده ترور ایهام الوزنی کنشگر برجسته عراقی در کربلا، تنش‌هایی را در کشور عراق موجب شده که به دنبال آن گروه‌های شبه‌نظامی حشد الشعبی به حالت آماده‌باش درآمده و با اسلحه در بغداد پایتخت عراق رژه رفتند.

قاسم مصلح فرماند حشد الشعبی وابسته به سپاه قدس و متهم به قتل کنشگران عراقی
قاسم مصلح فرماند حشد الشعبی وابسته به سپاه قدس و متهم به قتل کنشگران عراقی

به دنبال آن دستگاه قضایی عراق اما در 10 ژوئن قاسم مصلح را به بهانه نبود دلایل کافی برای محکومیت او در رابطه با پرونده ترور ایهام الوزنی آزاد کرد.

این در حالی است که یک منبع دولتی عراق آن هنگام و در گفتگو با خبرگزاری فرانسه دستگاه قضایی کشورش را مسئول آزادی قاسم مصلح دانسته و گفت که «دولت، همه دلایل ویژه مربوط به پرونده مصلح را ارائه داده، اما این دستگاه قضایی است که به دلیل فشارهای اعمال شده علیه آن حکم آزادی او را صادر کرد».

گفتنی است مادر ایهاب الوزنی یکی از برجسته‌ترین فعالان سیاسی عراقی در کربلا که اخیرا به دست افرادی مسلح ترور شد، گفت فرزندش قبلا توسط «قاسم مصلح» تهدید به مرگ شده بود.

پیشتر فعالان سیاسی عراق یک نوار صوتی شامل مکالمه دو فعال سیاسی ترور شده را منتشر کردند که در آن یکی از فعالان به دوست خود می‌گوید او توسط مصلح تهدید به قتل شده است.

به‌رغم انتشار اخبار ضد و نقیض از آزادی این فرمانده، تاکنون دولت و قوه قضائیه عراق درباره آزادی یا ادامه بازداشت مصلح هیچ اظهارنظری رسمی نکرده‌اند.

مشاور سياسی يكی از رهبران سیاسی عراقی به روزنامه «شرق الاوسط» گفت، در عراق همه بر این باورند که احتمال وقوع درگیری میان حشد الشعبی و دولت عراق زیاد است.

او خاطرنشان كرد كه تعدادی از رهبران سیاسی عراق در تلاش‌ برای بازگرداندن شرایط به قبل از بحران بازداشت قاسم مصلح هستند.

نیروهای امنیتی عراق به دستور قوه قضائیه عراق در چارچوب قانون ضد‌ تروریسم، مصلح را در تاریخ 26 ماه مه به اتهام ترور کنشگران عراقی بازداشت کرده بودند.

بازداشت مصلح باعث خشم جناح‌های مسلح به‌ویژه برخی از اعضای حشد الشعبی شد و در پی آن نیروهای حشد الشعبی ساختمان دبیرخانه عمومی شورای وزیران در منطقه سبز واقع در بغداد را محاصره کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید