سعودی: تنش‌افزایی هسته‌ای ایران مانع مذاکرات و شک‌برانگیز است

نماینده سعودی در آژانس: تنش‌افزایی ایران با ادعای صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای آن سازگار نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهزاده عبدالله بن خالد بن سلطان بن عبدالعزیز، سفیر سعودی و نماینده این پادشاهی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت که رویکرد منفی ایران بر هر مذاکرات هسته‌ای تاثیر می‌گذارد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی، «واس»، چهارشنبه 7 ژوئیه 2021، سفیر سعودی در وین، با تاکید این‌که تلاش ایران برای غنی‌سازی 20 درصدی اورانیوم «نگران‌کننده» است پرسش‌هایی را درباره «مقاصد حقیقی ایران» از اقدام به چنین گامی مطرح کرد.

او همچنین افزود که ایران در حال کسب تجربیاتی هسته‌ای است که نمی‌توان آن را معکوس کرد. او همچنین «رویکرد ایران را تاکید کننده تلاش آن برای دستیابی به سلاح هسته‌ای دانست».

نماینده سعودی در آژانس گفت که «تنش‌آفرینی‌های ایران مانع هر مذاکراتی است و برای جهان شک‌برانگیز است»، چرا که با ادعاهای تهران مبنی بر مسالمت‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای آن سازگار نیست.

سفیر سعودی در توییتر نوشت: «آنچه امروز شاهد هستیم تلاش‌های ایران برای ساخت فلز اورانیوم 20 درصد غنی‌‌شده است، بدون آن‌که ضرورتی برای ساخت و فرآوری آن در کاربرد مسالمت‌آمیز وجود داشته باشد، این اقدام از بابت مقاصد حقیقی که در پشت آن پنهان است، موضوعی نگران‌کننده است. علاوه بر آن نیز این رویکرد بر هر مذاکرات مربوط به توافق هسته‌ای تاثیری منفی خواهد گذاشت به طوری که نمی‌توان دستیابی به دانش به دست آمده از اعمال پژوهش و توسعه را معکوس کرد.. زیرا که قابل معکوس شدن نیست».

او در ادامه گفت «گام‌های تنش‌افزایی‌ که ایران اعلام کرد با اظهارات آن مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای این کشور سازگار نیست و تاکیدی بر اهداف این کشور جهت دستیابی به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای است. سیاست تنش‌آفرینی مانع از هر گفت‌وگو و مذاکراتی می‌شود و بر میزان بدبینی‌های جامعه جهانی در قبال ایران و اهداف آنها خواهد افزود».

این در حالی است که سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، چهارشنبه ادعا کرد که تصمیم ایران برای تولید اورانیوم 20 درصد غنی‌شده تنها با اهداف مسالمت‌آمیز صورت می‌گیرد.

از طرفی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سه‌شنبه اعلام کرد که ایران روند غنی‌سازی با درصد بالای اورانیوم را آغاز کرده است.

جمهوری اسلامی ایران در «پنجمین گام کاهش تعهدات برجامی» خود اعلام کرده است که «برنامه هسته‌ای ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی مواجه نیست».

کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، چهارشنبه 7 ژوئیه 2021، نیز مدعی شد «فلز اورانیوم در ایران برای تولید رادیوداروها در راکتور تحقیقاتی تولید شده است.»

آمریکا اما تولید فلز اورانیوم در ایران را برای مقاصد نظامی دانست. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشستی خبری گفت:«ایران دست به آزمایش‌هایی می‌زند که برای تحقیقات سلاح هسته‌ای ارزشمند است».

از طرفی اظهارات نماینده ایران در حالی بیان می‌شود که ساعاتی پیش از آن آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان نگرانی‌های خود از تولید فلز اورانیوم در ایران را ابراز کردند.

در اقدامی مشابه، بریتانیا فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای «نگرانی شدید» خود از تولید فلز اورانیوم در ایران را اعلام کردند. این کشورها تاکید کردند که این اقدام ایران «رسیدن به یک نتیجه موفق» در گفت‌وگوهای احیای برجام را «تهدید می‌کند».

ایران عملا امسال مقادیر کم غنی‌سازی نشده‌ای از فلز اورانیوم را تولید کرد. این اقدام ایران نقض توافق هسته‌ای که همه فعالیت‌های مربوط به فلز اورانیوم را به دلیل احتمال کاربرد آن در فرآوری ماده اصلی برای ساخت بمب هسته‌ای ممنوع می‌کند، به شمار می‌رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید