تنش‌افزایی هماهنگ‌ گروه‌های نیابتی ایران در عراق و سوریه

صبح پنج‌شنبه سه راکت به سفارت آمریکا در بغداد شلیک شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی‌که رایزنی‌ها برای از سرگیری مذاکرات اتمی وین که تهران و واشینگتن به‌طور غیر مستقیم در آن مشارکت دارند توسط طرف‌های بین‌المللی در حال پیگیری است، حوادث میدانی در منطقه چیز دیگری را نشان می‌دهد.

در چند روز گذشته حملات فزاینده‌ای به مکان استقرار نیروهای نظامی و مراکز دیپلماتیک آمریکا در عراق و سوریه انجام پذیرفت که آخرین مورد از این دست حملات سحرگاه پنج‌شنبه 17 تیر اتفاق افتاد.

تنها چند ساعت پس از حمله همزمان به منافع آمریکا در غرب عراق و شرق سوریه، وزارت دفاع عراق اعلام کرد که شامگاه چهارشنبه 16 تیر سه راکت به سفارت آمریکا در بغداد شلیک شد.

هجوم همزمان به نیروها و منافع آمریکا در عراق و سوریه، تاکتیک جدیدی است که اخیرا شبه‌نظامیان وابسته به ایران در منطقه اقدام به اجرای آن گرفته‌اند.

تنش همزمان

در همین رابطه، حمدی مالک، کارشناس میهمان در موسسه واشینگتن و متخصص گروه‌های شبه‌نظامی شیعه در گفت‌وگو با رویترز گفت که حملات اخیر به منافع آمریکا در عراق و سوریه بخشی از تاکتیک جدید شبه‌نظامیان وابسته به ایران در منطقه است.

او افزود: «پس از بن‌بست در مذاکرات اتمی وین، تهران به این گروه‌ها برای افزایش تنش در منطقه چراغ سبز نشان داده است. اما با توجه به برتری هوایی ارتش آمریکا در منطقه، ایران و گروه‌های وابسته می ‌کوشند این افزایش تنش از کنترل خارج نشود و به روند کلی مذاکرات آسیب نزند.»

هفته گذشته ایالات متحده، طی گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل متحد از انجام حملات علیه مواضع نیروهای وابسته به ایران در عراق و سوریه خبر داد. واشینگتن گزارش داد که این اقدام برای ممانعت شبه‌نظامیان از حملات فزاینده به افراد و منافع آمریکا انجام پذیرفته است.

بیش از 45 حمله

گفتنی است که از آغاز سال 2021 منافع آمریکا در عراق بیش از 45 بار مورد حمله قرار گرفت. ایالات متحده در چارچوب ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش 2500 نیروی نظامی در عراق مستقر کرده است.

در حملات اخیر به منافع و نیروهای آمریکا از پهپادهای انفجاری استفاده شد. این پهپادها به دلیل امکان گریزشان از سامانه دفاع هوایی آمریکا باعث نگرانی ارتش ایالات متحده در عراق شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید