اسرائیل سیاست خود در قبال ایران را «بازبینی می‌کند»

جلسات تکمیلی بررسی و بازبینی نیز قبل از دیدار بنت با بایدن برگزار خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات اسرائیلی گفته‌اند که نفتالی بنت، نخست وزیر جدید این کشور، به منظور آمادگی برای مذاکره و اعلام مواضع اسرائیل به جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، در اواخر ماه ژوئیه، سیاست اسرائیل در قبال ایران را بازبینی می‌کند.

این مقامات، به وبسایت «اَکسیوس» گفته‌اند که بنت در حال بازبینی سیاست خارجی اسرائیل در چندین جبهه با تمرکز ویژه بر پرونده ایران است. با وجودی که بنت و سلف وی نتانیاهو هر دو خواهان برخورد سخت با حکومت ایران هستند، بنت قصد دارد سیاست اسرائیل در قبال ایران را در مسیر جدیدی دنبال کند.

یک مقام اسرائیلی که نخواست نامش فاش شود درباره محورهای اصلی این بازبینی به «اکسیوس» گفت: «یکی این است که آیا برای اسرائیل بهتر است که آمریکا توافق هسته‌ای ایران را احیا کند یا خیر؛ و در صورت اصرار آمریکا به احیای برجام، اسرائیل چگونه می‌تواند بر دولت بایدن تأثیر بگذارد. یکی دیگر این است که اگر لازم شد، تکلیف اسرائیل برای استفاده از گزینه نظامی چیست.»

به گفته مقامات اسرائیلی، به منظور بازبینی رویکرد اسرائیل نسبت به مساله هسته‌ای و رفتارهای منطقه‌ای ایران، بنت تا به حال چندین جلسه با مقامات بلندپایه دولت اسرائیل برگزار کرده است. او می‌خواهد هنگامی که با رهبران دیگر کشورهای جهان، به ویژه رئیس‌جمهوری آمریکا، دیدار می‌کند تا درباره مساله ایران با آنها گفتگو کند، بر این قضیه اشراف اطلاعاتی کامل داشته باشد.

یکشنبه هفته‌ای که گذشت، بنت اولین جلسه بازبینی سیاست اسرائیل درباره توافق هسته‌ای ایران موسوم به «برجام» را با حضور وزیر امور خارجه یائیر لاپید، وزیر دفاع بنی گانتز، و روسای سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل برگزار کرد. جلسات تکمیلی بررسی و بازبینی نیز قبل از دیدار بنت با بایدن برگزار خواهد شد.

به گفته کارشناسان، بر خلاف آنچه در دوران نخست‌وزیری بنیامین نتانیاهو روی داد، نخست وزیر جدید اسرائیل می‌خواهد از مشاجره در ملا عام با دولت دموکرات‌ها در آمریکا خودداری کند. بنت معتقد است که علنی شدن اختلافات میان نتانیاهو و بایدن – و پیش از آن اوباما – درباره ایران، ضعف استراتژیک اسرائیل در منطقه را آشکار کرد، و بنابراین هیچ کمکی به امنیت این کشور نکرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید